Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”

Na okoliczność zbliżających się dni pamięci o tych, którzy od nas odeszli, jak również 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Minister Edukacji Narodowej, pan Dariusz Piontkowski, zaprosił szkoły do wzięcia udziału w akcji „Szkoła Pamięta”, której kulminacja miała przypaść na dzień 25 października.

W ramach tej akcji uczniowie klas VIII wraz z nauczycielem historii odwiedzili 23 października Izbę Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. Mieści się ona w jednej z sal Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka. Zgromadzono w niej liczne tablice informacyjne o miejscach kaźni Polaków, m.in. w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, makiety wykonane przez uczniów, krzyże oraz inne formy upamiętnienia tzw. dołów śmierci.

24 października uczniowie z koła historycznego udali się pod mury Pałacu Mieroszewskich, gdzie zamieszczona jest tablica upamiętniająca miejsce rozstrzelania Edwarda Janasa ps. „Kali”. Po umyciu tablicy uczniowie zapalili znicz upamiętniając bohaterski czyn Edwarda.

Następnie wszyscy udali się na pobliski cmentarz, gdzie po chwili zadumy zapalono znicze weteranom powstania styczniowego, żołnierzom kampanii wojennej 1919-1920 oraz zmarłym kombatantom, którzy jeszcze do niedawna odwiedzali naszą szkołę przy okazji różnych patriotycznych uroczystości, m.in. Panu Henrykowi Smogórowi.

......................................................................................