Informcje dotyczące
 Covid - 19

....................................................................................

Kilka słów od pedagoga

Szanowni Państwo!

Czas mija, a my nadal tkwimy w tej trudnej nowej dla każdego z nas sytuacji. Ograniczone życie publiczne, brak kontaktu z najbliższymi, rezygnacja z pasji, niepewność odnośnie pracy i edukacji dzieci. W tym okresie szczególnie musimy zadbać o dobrą atmosferę i organizację czasu, tak, by móc się wywiązywać z różnych obowiązków zawodowych i szkolnych, nauczyć się dzielić wspólną przestrzeń i znaleźć w tym wszystkim jeszcze sposób, by uszanować prawo do prywatności i zmienne nastroje każdego z domowników. To ogromne wyzwanie. Dla pocieszenia dodam: wierzę, że to stan przejściowy, który minie. Sytuacja ta wywołuje w nas napięcie i stres. Dlatego warto pamiętać o kilku wskazówkach, by obniżyć poziom lęku:

1. Zadbaj o dawny rytm dnia rodziny, a w szczególności rytm dzieci:
- czas powinien być rozdzielony podobnie jak w czasie, gdy pandemii nie było: czas wolny, nauka, obowiązki domowe. Zadbaj, by nie spędzało większości dnia przed telewizorem czy komputerem.
- zachowajmy podobne pory spożywania posiłków oraz snu żeby nie rozregulować naszego zegara biologicznego,
- dobrze, żeby dziecko ubrało się w normalne ubranie (nie wskazane jest chodzenie cały dzień w piżamie, chyba że to weekend )
- dbajmy o dobrą atmosferę, o relacje, nie skupiajmy się na drobiazgach, szukajmy porozumienia w tych trudnych dla nas okolicznościach.
2. Unikaj oglądania serwisów informacyjnych częściej niż 2 razy dziennie.
- Nie dopuść, by temat koronawirusa był głównym tematem rozmów w domu.
- Wspólnie spędzany czas? Wskazany! Ale każdy potrzebuje czasem pobyć sam. To nic złego zamknąć się w pokojach, by trochę poprzebywać w samotności, unikniemy dzięki temu konfliktów między sobą.
- Jeśli to możliwe - łącz się ze znajomymi czy rodziną poprzez video rozmowy lub zwyczajnie zatelefonuj do koleżanki, kolegi
- Odpowiadaj na pytania dziecka (adekwatnie do wieku i poziomu rozwoju). Nie pozwól, by źródłem wiedzy był dla niego jedynie Internet.

Oto kilka kontaktów - gdzie można szukać pomocy specjalistycznej mającej na celu wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego:

 • Bezpłatne wsparcie psychologiczne świadczone przez pracowników Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy na rzecz osób potrzebujących wsparcia psychologicznego i porady lekarskiej z powodu epidemii i jej skutków.

 • Bezpłatne wsparcie psychologiczne online w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego dla personelu medycznego, chorych i ich rodzin, dla osób objętych kwarantanną oraz dla wszystkich przeżywających kryzys psychiczny oferuje Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy.

 • Grupa wolontariuszy: psychiatrzy, psychologowie i terapeuci stworzyli grupę wsparcia dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej w tym trudnym okresie.

 • Zdalną pomoc można uzyskać od poniedziałku do soboty poprzez połączenia telefoniczne (numery i harmonogram poniżej), Skype'a pod hasłem: wsparcie@centrumpsychiatrii.eu oraz pocztą elektroniczną pod adresem: wsparcie@centrumpsychiatrii.eu
  Harmonogram dyżurów:
  • Poniedziałek godz. 11:00 – 13:00 (psycholog, psychoterapeuta)
  tel. kom. 504 566 135;
  • Wtorek godz. 9:00 – 11:00 (psycholog, psychoterapeuta) tel. 32 603 85 19 oraz
  godz. 16:00-18:00 (psychiatra, internista, psychoterapeuta) tel. 32 603 84 24;
  • Środa godz. 9:00 – 11:00 (psycholog, psychoterapeuta) tel. 32 603 8519
  godz. 14:00-17:00 (psycholog, psychoterapeuta) tel. 32 604 84 24;
  • Czwartek godz. 11:00 – 14:00 p. Agnieszka M. (psycholog, psychoterapeuta) godz. 16:00 -18:00 (psychiatra, internista, psychoterapeuta) tel. 32 603 84 24;
  • Piątek godz. 11:00 – 14:00 (psycholog kliniczny) tel. 32 603 84 24;
  • Sobota godz. 13:00 – 16:00 (psycholog, psychoterapeuta) tel. kom. 509 540 582
  Pomoc w tej formie udzielana będzie do czasu odwołania zabezpieczeń epidemicznych. Strona Centrum: 
  www.centrumpsychiatrii.eu/aktualnosci.php

    Jeśli potrzebujecie Państwo dodatkowego wsparcia, oczywiście pozostaję do Państwa dyspozycji, proszę pisać do mnie poprzez edziennik.

Iwona Tomczyk-Król pedagog szkolny

 

....................................................................................