Centrum Informacji Multimedialnej

Nazwa Centrum Informacji MultimedialnejCIM funkcjonuje w naszej bibliotece szkolnej już od ponad 10 lat i jest często stosowana zamiennie, jako alternatywa i uzupełnienie tradycyjnego sposobu korzystania ze stricte książkowej formy wyszukiwania, zdobywania i poszerzania wiedzy uczniów.

Co to jest Multimedialne Centrum Informatyczne?

Jest to miejsce w szkole dla uczniów, gdzie zgromadzone są wszelkie, różnorodne nośniki informacji. Są to nie tylko książki, czasopisma, ale także płyty oraz komputery. W jednym miejscu nasi czytelnicy mogą zgromadzić dodatkową wiedzę, korzystając z różnych źródeł – tekstowych, jak również elektronicznych. Nasza czytelnia jest dobrze zaopatrzona w różnego rodzaju encyklopedie, atlasy i słowniki, z których można skorzystać na miejscu, ponieważ nie są udostępniane do domu. W czytelni można napisać potrzebny tekst - zarówno w tradycyjnej, papierowej wersji, jak również skorzystać z komputera.

W naszym  CIM  znajdują się 4 komputery z zainstalowanym OPIEKUNEM UCZNIA. Co jest bardzo ważne - OPIEKUN zabezpiecza naszych wychowanków przed szkodliwymi, niebezpiecznymi treściami płynącymi z Internetu. Ani książki, ani młodzieżowe czasopisma nie posiadają takich treści, które mogłyby „zaszkodzić” młodym czytelnikom, którzy łatwo poddają się manipulacji oraz nie potrafią  jeszcze selekcjonować potrzebnego im materiału.

Nauczyciel bibliotekarz dostosowuje źródła informacji do potrzeb czytelnika, często stosując je równocześnie, gdyż się uzupełniają. Nauczyciel zawsze służy pomocą, np. udzielając porad bibliotecznych w wyborze źródła wiedzy, w formułowaniu hasła w wyszukiwarce internetowej, a także w konstrukcji tekstu.

......................................................................................