Polecamy:

    Aktualności

 

...................................................................................

Zbiórka dla Mini Zoo Kazimierz Górniczy

W naszej szkole w październiku odbyła się zbiórka kasztanów i żołędzi dla zwierząt w Mini Zoo, które znajduje się w parku im. J. Kuronia - dzielnica Kazimierz Górniczy. Uczniowie naszej szkoły jak zawsze licznie zaangażowali się w akcję. Dziękujemy.

  

...................................................................................

Dzień Tumbo

21 listopada w całej Polsce również w naszej szkole organizowany jest Dzień Tumbo – Dzień Solidarności
z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie. Jego celem jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych wprowadzających tematykę przeżywania straty przez dzieci. Tego samego dnia chcemy również sprzedawać Państwu poduszki i poszewki na poduszki z wizerunkiem słonia. Zebrane pieniądze zostaną przekazane Fundacji Pro Salute w Będzinie na zakup jednorazowego sprzętu medycznego.

W Polsce w 2004 r. było około 2 miliony opiekunów rodzinnych osób starszych. Ich liczba rośnie, wciąż jednak nie została oszacowana wartość ich pracy. 90% osób starszych to przewlekle chorzy, a co trzecia osoba po 65 roku życia wymaga stałej opieki. Według szacunków w Polsce, co pół godziny jedno dziecko poniżej 18 roku życia staje się sierotą.

Opiekunów rodzinnych i osierocone dzieci łączy niedostrzeganie ich rzeczywistych potrzeb w systemie pomocy, niedocenianie ich trudnej psychologicznie sytuacji i bezradność otoczenia. Dzieci osierocone to często zapomniani żałobnicy. Opiekunowie rodzinni to zapomniani w systemie wsparcia bliscy.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się do naszych działań, szczególnie wsparcia informacyjnego i promocyjnego. Państwa uwadze polecamy nasze portale, gdzie znaleźć można wiele cennych porad i wskazówek: dla opiekunów www.opiekunrodzinny.pl; dla dzieci i młodzieży w żałobie www.tumbopomaga.pl. Na profilu facebook Fundacji Hospicyjnej będziemy dzielić się wskazówkami merytorycznymi dotyczącymi skutecznego wspierania opiekunów rodzinnych i dzieci osieroconych. Mamy nadzieję, że wspólnie podjęta inicjatywa pomoże udostępnić tę wiedzę potrzebującym jej dorosłym i dzieciom.

 

 ...................................................................................

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

    „Wolność - kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”. Dziś niewielu młodych rozumie w pełni słowa piosenki Chłopców z Placu Broni, które symbolizują również wolność odzyskaną przez Polskę po 123 latach zaborów. W tym roku siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie w swoisty sposób przedstawili atmosferę, która unosi się podczas obchodów Święta Niepodległości Polski. Z powagą i dumą recytowali wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Józefa Szczepańskiego. Podczas uroczystego apelu o symbolicznej godzinie 11:11 cała „Jedenastka” odśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy. Przedsięwzięcie to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tysięcy placówek w kraju i za granicą.

 

...................................................................................

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

    5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia uczniowie klas młodszych przyszli do szkoły przebrani za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Samorząd Uczniowski przygotował dla dzieci przytulny kącik, w którym centralne miejsce zajął diaskop Ania. Był to bardzo popularny w latach 70. i 80. rzutnik, dzięki któremu dzieci mogły oglądać bajki ukryte na specjalnych kliszach. Kolorowe obrazy wyświetlano na ścianie, oczywiście bez dźwięku, treść bajki czytała osoba dorosła. Nasi najmłodsi koledzy mogli poczuć się tak, jak kiedyś ich rodzice, a może nawet dziadkowie. Z zaciekawieniem i uwagą oglądali wyświetlane obrazy oraz słuchali czytanych opowieści. Wszystkim bardzo podobał się taki sposób oglądania bajek.

 

...................................................................................

Tydzień Języków Obcych

Tydzień Języków Obcych w naszej szkole dobiegł końca. Cztery październikowe dni upłynęły pod znakiem wielu interesujących wydarzeń. Oto skrót tego, co działo się od 28 do 31 października:

·       Tydzień rozpoczął się od gry dydaktycznej w języku niemieckim, w której wzięli udział uczniowie klasy VIII a. Wielu wrażeń dostarczyła również gra interaktywna "Escape Room" przeznaczona dla klas V- VIII. Aby wydostać się z pomieszczenia, uczestnicy musieli zeskanować kody QR ukryte

·       w różnych zakątkach klasy i odpowiedzieć na pytania dotyczące ciekawostek językowych. Najlepiej poradziły sobie klasy VI b i VIII b, zdobywając 1 miejsce w swojej grupie wiekowej.

·       We wtorek uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć przedstawienie w języku angielskim      pt. "What's the matter Tiger?" przygotowane przez uczniów klasy V a. Po spektaklu mali widzowie rozwiązywali zadania sprawdzające zrozumienie treści przedstawienia.

·       W środę uczniowie klas IV - V mogli szlifować swoje umiejętności ortograficzne w konkursie "'Dyktando Biegowe". Celem zabawy było sprawdzenie umiejętności zapisu słownictwa w języku angielskim. Mistrzem ortografii okazała się klasa V c.

·       W czwartek odbyło się uroczyste zakończenie Tygodnia Języków Obcych na sali gimnastycznej,  w programie znalazł się: występ uczniów zerówki "Zerówka śpiewająco wita uczniów", ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów i wręczenie dyplomów i nagród oraz konkurs Miss i Mister Halloween, w którym wybieraliśmy najciekawiej przebranych uczniów.

Tydzień Języków Obcych utwierdził nas w przekonaniu, że języki obce są niezwykle ważną i ciekawą dziedziną wiedzy, a ich nauka może być również okazją do dobrej zabawy.

Gratulujemy zwycięzcom konkursów oraz dziękujemy wszystkim za współpracę oraz zaangażowanie....................................................................................

Gang Słodziaków w naszej szkole.

    W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy wspólnie z popularnym i rozpoznawalnym przez wszystkie dzieci  Gangiem Słodziaków. W ramach „słodziakowej akcji” ogłoszono konkurs czytelniczy i plastyczny. W Szkolnej Alei Bajkowych Drzew posadzono magiczne drzewo o imieniu Słodziak. 23.10 w dzień finału akcji w świetlicy szkolnej dzieci wykonały dekoracje - Magiczne Drzewo Słodziaków zrobione z materiałów nadających się do recyklingu.  Uczniowie wraz z opiekunami  czytali również książki o niezwykłych przygodach członków Gangu Słodziaków. Jesteśmy dumni z tego, że nasi najmłodsi  uczniowie tak chętnie zaangażowali się w akcje codziennego czytania. Na najaktywniejszych i najwytrwalszych czytelników czekały cenne nagrody – maskotki Słodziaki oraz książki o ich przygodach.


 

...................................................................................

„BohaterON w Twojej Szkole”

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu upamiętnienia powstańców warszawskich „BohaterON w Twojej Szkole”. Udział wzięli uczniowie klas VI-VIII. W sumie zebraliśmy 264 kartki, listy i laurki zadedykowane wybranym powstańcom, których biogramy dostępne są na stronie programu www.bohateron.pl. Wszystkie w niedługim czasie dotrą do odbiorców. W ten sposób wyraziliśmy pamięć, wdzięczność, podziw oraz szacunek dla tych, którzy walczyli o to, byśmy żyli w wolnej Polsce. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w wykonaniu kartek lub wysłali pocztówki on-line. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku 😊

...................................................................................

XII RAJD PIESZY NA WZGÓRZE ŚW. DOROTY

17 października odbył się XII Rajd pieszy na wzgórze św. Doroty dla szkół podstawowych z Będzina. Organizatorami były dwie będzińskie szkoły podstawowe: nr 6 i nr 11. Tegoroczna edycja rajdu była poświęcona pierwszym dniom września 1939 r. w Będzinie ze szczególnym uwzględnieniem trzech postaci: Rutki Laskier, Edwarda Janasa ps. Kali i ks. Wincentego Mieczysława Zawadzkiego.

Wszyscy uczestnicy rozpoczęli rywalizację ze wzgórza zamkowego. Trasa rajdu – jak co roku – prowadziła na wzgórze św. Doroty przez stanowiska rozlokowane m.in. w miejscu spalonej we wrześniu 1939 synagogi, przy Pałacu Mieroszewskich czy w Lesie Grodzieckim. W drodze na wzgórze uczestnicy wykonywali różnorodne zadania związane z historią Będzina i kościoła pw. św. Doroty w Grodźcu. Wśród nich musieli rozszyfrować tajną wiadomość, rozwiązać krzyżówkę, wykazać się bardzo dobrą pamięcią i spostrzegawczością oraz dokładnym okiem w rzucie do celu. Na wzgórzu na uczestników czekał ciepły posiłek oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej oddziału grenadierów pancernych Wehrmachtu, którzy zademonstrowali umundurowanie wraz z uzbrojeniem, jak również przygotowali dla uczestników mały pokaz obrony z użyciem bezodrzutowego granatnika przeciwpancernego „Panzerfaust”.

Tegorocznymi laureatami rajdu zostały drużyny z: SP nr 8 (I miejsce), SP nr 3 (II miejsce) oraz SP nr 11 (III miejsce). Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za wytrwałość i zapraszamy za rok.


...................................................................................

Dzień Edukacji Narodowej

W Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie 11 października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przedstawienie przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego „Starszaki” oraz dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych, miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii głos zabrała p. Dyrektor, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Przedstawienie wszystkim się bardzo podobało, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.

 

...................................................................................

Teatr Kurtyna w naszej szkole

Jedenastego października 2019 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa, którzy zaprezentowali naszym uczniom dwa przedstawienia o charakterze teatralno-profilaktycznym.  Uczniowie kilas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych  obejrzeli przedstawienie pt.: „Miś Niegrzeczniś ”, uczniowie starszych natomiast przedstawienie pt.: „ Super Prank”.  Goście w swoi grze aktorskiej poruszali problem stosunków koleżeńskich w szkole i po za nią we współczesnej szkole, problem cyberprzemocy oraz palenia papierosów i e papierosów. Czas po występie poświęcony był na rozmowę z uczniami na w/w problemy.


...................................................................................

Pasowanie na ucznia

    10.10.2019r. pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniowskiego i tym samym stali się jego pełnoprawnymi członkami.

    Na pasowanie licznie przybyli rodzice i najbliżsi, którzy ze wzruszeniem przyglądali się, jak ich pociechy ślubują. Nie zabrakło także gości, którzy wraz ze wszystkimi zgromadzonymi bacznie obserwowali występ naszych milusińskich. Podczas uroczystości klasy III. za sprawą magicznego ołówka przywołały do nas barokową parę uczniów, ciekawą, co też takiego się dzieje w „Jedenastce” tego dnia. Nasi uczniowie opowiedzieli wystrojonym przybyszom o zwyczajach panujących we współczesnej szkole, a oni zarówno słowem, jak i tańcem przybliżyli nam swoją epokę.

    Jeden z naszych pierwszoklasistów powiedział: „Tylko raz w życiu jest się stuprocentowym pierwszakiem”. Mamy zatem nadzieję, że ten szczególny, pełen wrażeń dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

    Dyrekcja i grono pedagogiczne jeszcze raz życzy naszym najmłodszym uczniom samych sukcesów, a ich rodzicom niejednego powodu do dumy.

 

...................................................................................

Spotkanie z autorką książek dla dzieci Joanną Wachowiak.

    We wtorek 1.10.2019 r. Miejska Biblioteka w Będzinie gościła panią Joannę Wachowiak, autorkę książek dla dzieci: „Opowieści dla małych uszu”, „Historyjki dla małych uszu”, „O czym nie śniło się dorosłym”, „Ja chyba śnię”, „Kot kameleon”.

Podczas warsztatów, które pisarka przeprowadziła dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 11 opowiedziała, skąd czerpie pomysły dla swojej twórczości oraz historii powstawania poszczególnych opowiadań i bajek. Dzieci wysłuchały kilku fragmentów książek czytanych przez samą autorkę.

Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klasy 4a, którzy bardzo chętnie włączyli się w zabawy przygotowane przez pisarkę. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa dedektywistyczna – wyszukiwanie brakujących elementów w wyglądzie zewnętrznym wybranych osób.

Spotkanie z panią Joanną Wachowiak dla młodych czytelników jest ważnym doświadczeniem w okresie samodzielnego poznawania wybranych lektur oraz w promocji czytelnictwa i Miejskiej Biblioteki.

...................................................................................

"BohaterON w twojej szkole"

    Do tegorocznej edycji programu "BohaterON w twojej szkole" dołączyła się również nasza szkoła. Uczniowie w ramach lekcji historii wezmą udział w zajęciach zapoznających ich z wybranymi historiami powstańców. Na koniec uczestnicy wykonają kartki i laurki, które następnie organizatorzy wyślą powstańcom. Zapraszamy Państwa do dołączenia się do naszej akcji, każdy może wysłać własną kartkę do powstańca on-line pod adresem www.bohateron.pl

...................................................................................

Wolontariusze z jedenastki pamiętali o seniorach!

Z okazji Nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przypadającego na dzień 1 października, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie – członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, przygotowali dla  seniorów z osiedla Syberka magnesy „bezpieczeństwa”. W niedzielę 29 września 2019 roku po mszy świętej wolontariusze z jedenastki rozdawali magnesy z alarmowymi numerami telefonów – na policję, pogotowie
i straż pożarną.

 Jednocześnie z okazji  Międzynarodowego Dnia Osób Starszych życzymy wszystkim  Seniorom zdrowia, wszelkiej pomyślności, samych radosnych chwil, oraz satysfakcji z przeżytych lat , rodzinnego ciepła i szczęścia. Niech każdy dzień dostarcza Wam radości i uśmiechu.


...................................................................................

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 27.09.2019r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci na członków Samorządu prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli uczniowie klas IV – VIII. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów byli opiekunowie Samorządu Szkolnego.....................................................................................

„Zagłębie Dąbrowskie wobec
I powstania śląskiego”

25 września uczniowie klas VII i VIII, w ramach lekcji historii, oglądali wystawę pt. „Zagłębie Dąbrowskie wobec I powstania śląskiego”. Wystawa ta znajduje się w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie i jest przygotowana przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu przy współpracy z Pałacem Schoena.

Wystawa w przejrzysty sposób przedstawia najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Zagłębia Dąbrowskiego w dniach 16-24 sierpnia 1919 r. Porusza również często pomijaną kwestię roli Zagłębia Dąbrowskiego w tym zrywie niepodległościowym.....................................................................................

"Eko - warsztaty"

    Dnia 20.09.2019 w Urzędzie Miasta w Będzinie odbyły się „Eko - warsztaty’’ -malowanie naturą w związku z dniami Sprzątanie Świata 2019.

    Warsztaty otworzyli Pani Anna Drzewiecka – Wiceprezydent Miasta Będzina i Naczelnik Wydziału Edukacji mgr Roman Goczoł.   

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V a. Uczestnicy warsztatów różnymi technikami malarskimi tworzyli przepiękne pejzaże górskie i morskie przedstawiając czyste środowisko w którym chcieliby żyć. Warsztatom towarzyszyła wspaniała, przyjacielska atmosfera. Pod koniec imprezy każdy uczestnik otrzymał drobny upominek i przepyszny posiłek po ciężkiej, wytężonej pracy. Wynikiem jej były wyjątkowe, oryginalne prace plastyczne, które zostaną sfotografowane i umieszczone na stronie internetowej miasta Będzina.
....................................................................................

Zbiórka dla Fundacji "Sosnośląskie koty do adopcji KOTłownia"

       W naszej szkole od 16.09.2019r. do 19.09.2019r. odbyła się zbiórka karmy dla Fundacji "Sosnośląskie koty do adopcji KOTłownia". Uczniowie naszej szkoły jak zawsze licznie zaangażowali się w akcję dla porzuconych zwierząt. Z każdej klasy, jak i oddziału przedszkolnego zebrano po kilkanaście opakowań i puszek karmy. Na zakończenie zbiórki zorganizowano kiermasz słodkości, a wszystkie zebrane fundusze, w wysokości 463 zł przekazano na rzecz Fundacji.

....................................................................................

Sprzątanie Świata 2019

Jak co roku , we wrześniu,  uczniowie naszej szkoły aktywnie  włączyli się w międzynarodową akcję „ Sprzątanie Świata”.
20 września  każda klasa otrzymała  worki na śmieci oraz rękawice i wyruszyła na „podbój” terenów zajętych przez śmieci. Przedszkolaki i klasy młodsze sprzątały najbliższy teren wokół szkoły i jej ogrodzenia. Starsi uczniowie od klasy piątej do ósmej   postanowili uporządkować pobliski park Dolna Syberka.  Każda klasa wracała z dwoma, trzema workami odpadów. Najczęściej spotykane śmieci to puszki i butelki po napojach, oraz opakowania z lodów, chipsów, itp.
       Akcje takie to dobry pomysł, gdyż środowisko jest zanieczyszczone odpadami, na których rozłożenie się potrzeba dobrych kilkunastu lat. Dzięki nim nasze otoczenie  staje się czystsze i przyjemniejsze dla oka. Może dzieci i młodzież zaczną dostrzegać potrzebę wyrzucenia opakowań po słodyczach do kosza, a nie na trawnik obok chodnika, pomimo tego, że ten drugi wariant jest znacznie prostszy. Może też schylenie  się po śmieć leżący obok nie będzie już wyczynem ponad siły.

 

....................................................................................

Zebrania z rodzicami

Zebranie organizacyjne dla rodziców odbędzie się 11 września 2019r. o godz. 17:00

 

....................................................................................

Narodowe Czytanie

    7 września w przestrzeni zabytkowego dworca PKP w Będzinie odbyło się Narodowe Czytanie, w którym uczestniczyli reprezentanci naszej szkoły – uczniowie klasy 7b.
Do świata nowel, którym poświęcona była 8. edycja, w wytwornych strojach zarosiła nas para polskich pisarzy: Eliza Orzeszkowa i Bolesław Prus. Podczas owego spotkania mieliśmy okazję wysłuchać tekstów Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego, Brunona Schulza, Bolesława Prusa, a także obejrzeć inscenizację Dobrej Pani Elizy Orzeszkowej. W tym dniu zagościł w Będzinie kataryniarz wygrywający przepiękne melodie; przybliżył nam on historię instrumentu, podzielił się wieloma ciekawostkami, a także opowiedział o pochodzącej z 1934 roku niedziałającej już  katarynce z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, która towarzyszyła będzinianom podczas tegorocznego Narodowego Czytania.
Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tym wydarzeniu, ale po wrażeniach, jakie wywarło na nas wspólne obcowanie z literaturą polską, śmiało możemy powiedzieć, że nie będzie on ostatnim.     Zgłaszamy chęć i pełną gotowość na przyszły rok.

....................................................................................

Powitanie nowego roku szkolnego

2 września 2019r. nauczyciele, uczniowie i ich rodzice  powitali nowy rok szkolny.

Uroczystość odbyła się w dwóch grupach, w których uczestniczyli goście: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Jerzy Jagieła i radny naszej dzielnicy p. Michał Fiuk którzy odczytali list z życzeniami od Prezydenta naszego Miasta p.Łukasza Komoniewskiego. Pani dyrektor powitała wszystkich i złożyła życzenia pomyślności i sukcesów w nowym roku. Ciekawy program artystyczny  przedstawili uczniowie klasy 7b.Szczególnie ciepło powitani zostali pierwszoklasiści.

Wszystkim uczniom życzymy, aby szkoła była dla nich miejscem odkrywania talentów i umiejętności, aby jak najlepiej przygotowała ich do życia w zmieniającym się świecie.


 ....................................................................................

Obiady w stołówce

Od 3 września dla uczniów szkoły czynna będzie stołówka.

Koszt obiadu wynosi 4 zł.

Odpłatność za obiady:

Szkoła: kl. I-VIII: Ilość dni żywieniowych x 4zł

Oddziały przedszkolne - Ilośc dni żywieniowych x koszt:

- śniadanie 2 zł,
- obiad 4 zł,
- podwieczorek 2 zł

 Wpłaty można dokonywać wyłącznie na konto szkoły:

ING Bank Śląski 46 1050 1227 1000 0023 0093 3534

Wpłat należy dokonywać do 10-tego dnia każdego miesiąca i bezwzględnie przestrzegać tego terminu.

Uczniowie, którzy chcą skorzystać z obiadu od 3 września proszeni są o zgłoszenie tego u wychowawcy.

Dzieci w oddziałach przedszkolnych będą żywione od 2 września 2019 r.

 

 ......................................................................................

Szanowni rodzice i uczniowie!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się
2 września 2019r. o godzinie:

- 10:00 klasy I, II, III, IV oraz oddziały przedszkolne

- 9:00 klasy V, VI, VII, VIII

Obrazek z rodziną stojącą na tle budynku szkoły