Polecamy:

    Aktualności

 

 

...................................................................................

Próbny egzamin ósmoklasisty
– informacja MEN i CKE
(czytaj dalej)

...................................................................................

Zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach

Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawa) rząd podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach na obszarze całego kraju od 12 marca do 25 marca 2020 roku.

„Specustawa” – specjalna ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa gwarantuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8, dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:  

·       poradni psychologiczno-pedagogicznych; 

·       specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; 

·       młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;

·       przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej; 

·       szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich; 

·       szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Rząd uzasadnia podjęte działania profilaktyczne koniecznością ograniczenia dużych skupisk ludzi w pomieszczeniach zamkniętych.  Im mniej ludzi w jednym miejscu, tym mniejsze szanse na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa lub innych wirusów.

...................................................................................

Szkolny Dzień Żołnierzy Wyklętych

W poniedziałek 2 marca obchodziliśmy Szkolny Dzień Żołnierzy Wyklętych. Udział wzięły starsze klasy: VII i VIII. Głównym wydarzeniem była gra edukacyjna poświęcona osobie Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Całość rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia oraz przedstawienia historii antykomunistycznego podziemia w Polsce. Następnie uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupki rozeszli się do rozlokowanych na terenie szkoły punktów. Czekały tam na nich zadania, w trakcie których musieli deszyfrować wiadomość, ułożyć z puzzli zdjęcie, uzupełnić historię wyklętych na przygotowanym komiksie, wykazać się wiedzą oraz spostrzegawczością.

Następnie uczniowie klas VIII obejrzeli film dokumentalny produkcji IPN pt. „Zapora”. Opowiada on o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym - majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to zapis wspomnień podkomendnych „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny.

Wydarzeniom towarzyszyła w szkole wystawa IPN poświęcona żołnierzom wyklętym oraz plakaty wykonane przez uczniów.
...................................................................................

Wystawa – Honorowi Obywatele Będzina

Blisko dwa tygodnie gości w naszej szkole wystawa poświęcona Honorowym Obywatelom Będzina. Wystawa przybliża uczniom i odwiedzającym szkołę ideę przyznawania honorowego obywatelstwa, jak również sylwetki uhonorowanych w ten sposób, zasłużonych dla miasta ludzi. Jest to również pomoc w lekcjach historii oraz wiedzy o społeczeństwie.


...................................................................................

Żywa lekcja przyrody. Owady.

25 lutego wszyscy uczniowie naszej Szkoły kolejny raz uczestniczyli w wyjątkowej lekcji przyrody zorganizowanej dzięki współpracy z Agencją Impresaryjno-Artystyczna “Klaps-Art” z  Krakowa. Tym razem żywa lekcja przyrody była poświęcona owadom. Miała ona na celu przedstawienie ciekawych okazów, poznanie budowy, charakterystycznych cech, środowiska i trybu życia tych zwierząt.  W trakcie trwania lekcji edukator prezentował  żywe okazy zwierząt (drapieżna modliszka, patyczak, karaczan madagaskarski, straszyki z rejonów Malezji, liśćec) oraz kolekcję zasuszoną prezentowaną w gablotach (motyle, ćmy i chrząszcze). Poznaliśmy wiele ciekawostek o owadach i mieliśmy niecodzienną okazję rozwinąć nasze zainteresowania przyrodnicze oraz przyjrzeć się z bliska różnym okazom. Było wiele emocji, ekscytujące zajęcia zrobiły wrażenie na wszystkich!


...................................................................................

Zbiórka charytatywna

    Szkolne Koło Wolontariatu w odpowiedzi na prośbę Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie o pomoc w zbiórce rzeczy higieniczno-przemysłowych na rzecz podopiecznych z Domu Dziecka w Sarnowie zorganizowało zbiórkę charytatywną wśród społeczności naszej szkoły. Zebrano proszki, mydła, płyny, artykuły higieniczne, które zostały zawiezione do Domu Dziecka. Za podjętą współpracę oraz okazane serce serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły.

...................................................................................

Nasze miasto bez spalin i hałasu!

Uczniowie klasy VIb i VIIb przygotowali w dniu 20 lutego  apel „Ekologiczny ekspres” na znak protestu przeciw zanieczyszczaniu powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Klasa IVa zaśpiewała piosenkę o tematyce ekologicznej „Smog-zatrzymaj zmorę w porę”. Uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się przy tej okazji, jakie mogą sami podejmować działania mające na celu ochronę powietrza atmosferycznego.

Zadaniem tej akcji było także wpływać poprzez edukację dzieci na rodziców oraz  propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Bowiem wszystko, co dotyczy ochrony środowiska zależy w znacznej mierze od nas samych. Wiemy doskonale, że działając w pojedynkę – możemy zdziałać niewiele, ale wspólnie – możemy dokonać wielkich zmian....................................................................................

Zabawa karnawałowa

12.02.2020r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 1-3. Motywem przewodnim balu było hasło: Rycerze i księżniczki. Opiekunowie Samorządu Szkolnego zamienili salę gimnastyczną w prawdziwą zamkową komnatę: był smok, tarcze, uwięzione w wieży księżniczki i dzielni rycerze. Zabawę prowadzili animatorzy.

Wszyscy uczniowie bawili się wyśmienicie przy dźwiękach różnorodnej muzyki. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli brać udział w zabawach i konkursach. Humor dopisywał uczestnikom balu do ostatniej tanecznej nuty.


...................................................................................

Serdecznie zapraszamy rodziców do nowo powstałej szkolnej grupy wsparcia! 

 

To regularne spotkania, podczas których każdy dobrowolnie może podzielić  się swoimi troskami, doświadczeniami, spostrzeżeniami i radościami.  To przestrzeń dla rodziców, opiekunów lub starszego rodzeństwa dzieci z autyzmem, bądź innymi problemami, którzy doświadczają stresu, frustracji, niemocy. W bezpiecznej atmosferze, kameralnej grupie, przy asyście specjalistów, możecie posłuchać lub opowiedzieć o tym wszystkim, co dla was ważne. Przyjdź i przekonaj się, że są ludzie, którzy borykają się z podobnymi problemami związanymi z wychowaniem dziecka z niepełnosprawnością lub całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Celem spotkań jest:

·        nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami,

·        nauka walki ze stresem,

·        wymiana doświadczeń wychowawczych,

·        rozwój kompetencji rodzicielskich,

·        poznanie obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, form dofinansowania itp. dotyczących leczenia zaburzeń ZA i spektrum autyzmu,

·        poznanie praktycznych sposobów na zwiększenie efektywności kompleksowych oddziaływań terapeutycznych,

·        poznanie grupy przyjaznych sobie i wspierających się nawzajem osób.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020r. o godz.16.30 na stołówce szkolnej.

 

Prowadzący:

Agnieszka Dyszy

Izabela Wandzel

 

...................................................................................

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sztab # 154 !

8 stycznia 2020 roku w  Szkole Podstawowej nr 11 odbyła się impreza zamknięta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas trwania imprezy uruchomiona była kawiarenka Jurka Owsiaka, w której można było kupić wypieki rodziców naszych uczniów, a także kawę i herbatę. Nauczyciele przygotowali też swoje ulubione potrawy, które były sprzedawane na stoisku  Smaki jedenastki. Dzieci kupowały także losy na loterii fantowej, na której można było sobie wybrać  fanty podarowane naszemu sztabowi  przez społeczność jedenastki oraz Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Największą atrakcją imprezy był tort podarowany przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego z logo 28 Finału WOŚP.  Za co serdecznie dziękujemy!  Część artystyczna imprezy to występy uczniów oraz grup przedszkolnych z jedenastki.  Szkoła Podstawowa nr 11 w Będzinie podczas 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała na rzecz Orkiestry  3 383,50 złotych.
     9 stycznia 2019 roku   w Przedszkolu Miejskim nr 13 także grała Orkiestra, która wspólnie z nami tworzyła sztab nr  #154. Naszym koleżankom z przedszkola także udało się  zebrać
3 020,00 złotych.

Łącznie ze sztabu nr #154
na konto Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpłynęło
6 403,50  złotych.

    Dziękujemy Państwu serdecznie, że zechcieliście poświecić dla nas swój cenny czas i uczestniczyć z nami w imprezie zamkniętej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,. Dziękujemy , za każdy ofiarowany dla Orkiestry grosz !...................................................................................

Warsztaty informatyczno – ekologiczne „STOP SMOG”

Początek sezonu grzewczego oznacza pogorszenie jakości powietrza, zwłaszcza tam, gdzie mieszkańcy sami ogrzewają swoje mieszkania i domy paląc węglem lub drewnem. W takim przypadku, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, stężenie zanieczyszczeń może przekraczać normy o kilkaset procent. Duża ilość zanieczyszczeń sprzyja alergii i wzrostowi zachorowań, przede wszystkim wśród dzieci, w postaci nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. To dzieci odczuwają najbardziej negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza generowanego przez motoryzację oraz palenie w piecach przedmiotami, których nie wolno spalać np.: opony, produkty plastikowe, pomalowane drewno.

W ramach działań edukacyjnych w szkole przeprowadzone zostały warsztaty informatyczno – ekologiczne uświadamiające uczniom jak ważne jest dbanie o środowisko w którym żyjemy. Podczas zajęć „STOP SMOG” uczniowie klasy siódmej poszerzyli nie tylko kompetencje informatyczne o umiejętność łączenia się z Internetem, pobieranie i instalowanie aplikacji, ale także o wiedzę z zakresu ochrony środowiska. Pobrane przez uczniów programy pozwalają śledzić stan powietrza w każdym momencie. Aplikacje mobilne umożliwiają zapamiętanie ulubionych lokalizacji, w których przebywa najczęściej uczeń np. szkoła, dom oraz otrzymywanie powiadomień o jakości powietrza, czy stworzenie widgetu na ekran główny telefonu. Siódmoklasiści poradzili sobie z zadaniem wzorowo. Deklarują, że nadal korzystają z aplikacji, a o wysokich i niekorzystnych odczytach wskaźników informują swoich rodziców i dziadków.


...................................................................................

Stańmy razem do walki ze SMOGiem!

Szkolny program walki ze smogiem realizowany przy współpracy z Urzędem Miejskim w Będzinie zakłada aktywny udział nauczycieli  w działaniach edukacyjno - informacyjnych. Przeszkoleni przez ekspertów zajmujących się problematyką smogu nauczyciele – koordynatorzy projektu, przeprowadzili szkolenia w swoich szkołach podczas rad pedagogicznych. Nauczyciele wyposażeni w wiedzę oraz materiały dydaktyczne przeprowadzili w czasie wywiadówek semestralnych prezentację dla rodziców dotyczącą smogu i jego wpływu na zdrowie. Rodzice otrzymali także materiały informacyjne w postaci ulotek, w które szkoła została zaopatrzona przez Wydział Ochrony Środowiska.
 

...................................................................................

Zwiedzanie gmachu Sejmu Śląskiego

17 grudnia uczniowie klas ósmych, w ramach lekcji WOSu, pojechali do Katowic, aby wraz z przewodnikiem zwiedzić gmach Sejmu Śląskiego. Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia basenu i skarbca, które w obecnych czasach są już tylko atrakcją turystyczną. Następnie uczestnicy obejrzeli bogate wnętrza Sali Sejmowej, gdzie poznali historię budynku oraz zasady funkcjonowania Sejmiku Śląskiego. Stamtąd kuluarami przeszli do Sali Marmurowej. Nie zabrakło czasu na pamiątkowe zdjęcie w westybulu oraz obowiązkowej przejażdżce zabytkowymi windami. Na koniec w Sali Szarej uczniowie obejrzeli prezentację archiwalnych zdjęć z okresu budowy gmachu.

...................................................................................

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego - MIKOŁAJ XXI

Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs plastyczny pt. „MIKOŁAJ XXI WIEKU” został rozstrzygnięty. Do organizatorek konkursu wpłynęło 20 prac. Celem konkursu było kształtowanie gustów estetycznych, umiejętności artystycznych oraz rozwijanie upodobań plastycznych wśród uczniów naszej szkoły. Po naradzie jury wybrało trzy najciekawsze prace oraz trzy wyróżniło. Pani Dyrektor w dniu 16.12.2019r. wręczyła wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i uczestniczyli w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

Oto lista zwycięzców:

I miejsce Michalina Ch. kl 1a

II miejsce Maciej M. kl 2a

III miejsce Oliwia H, kl "0" starszaki

Wyróżnienie otrzymali:

Nicola S, kl 2a

Kajetan F, kl 2a

Nikola K. kl 3a

 

...................................................................................

Nasza szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Działania podjęte w ramach akcji:

 

1.  Udział uczniów i nauczycieli w akcji „Szlachetna Paczka”.

2.  Integracja na sportowo „Mikołajkowy turniej piłki nożnej”.

3.  Zbiórka żywności dla potrzebujących z osiedla Syberka.

4.  Wykonanie kartek z świątecznymi życzeniami dla dzieci z oddziałów onkologicznych „Wylosuj anioła”.

5.  Zbiórka karmy i rzeczy dla zwierząt ze schroniska

6.  Wykonanie świątecznych maskotek dla podopiecznych fundacji PRO SALUTE „Zrób swojego świątecznego misia, podaruj uśmiech dzisiaj”.

7.  Udział w akcji– Góra Grosza – ogólnokrajowa inicjatywa na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

8.  Zorganizowanie świątecznego spotkania – wspólne kolędowanie.

...................................................................................

STRONA 2