Polecamy:

    Aktualności

 

 

 

...................................................................................

Serdecznie zapraszamy rodziców do nowo powstałej szkolnej grupy wsparcia! 

 

To regularne spotkania, podczas których każdy dobrowolnie może podzielić  się swoimi troskami, doświadczeniami, spostrzeżeniami i radościami.  To przestrzeń dla rodziców, opiekunów lub starszego rodzeństwa dzieci z autyzmem, bądź innymi problemami, którzy doświadczają stresu, frustracji, niemocy. W bezpiecznej atmosferze, kameralnej grupie, przy asyście specjalistów, możecie posłuchać lub opowiedzieć o tym wszystkim, co dla was ważne. Przyjdź i przekonaj się, że są ludzie, którzy borykają się z podobnymi problemami związanymi z wychowaniem dziecka z niepełnosprawnością lub całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Celem spotkań jest:

·        nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami,

·        nauka walki ze stresem,

·        wymiana doświadczeń wychowawczych,

·        rozwój kompetencji rodzicielskich,

·        poznanie obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, form dofinansowania itp. dotyczących leczenia zaburzeń ZA i spektrum autyzmu,

·        poznanie praktycznych sposobów na zwiększenie efektywności kompleksowych oddziaływań terapeutycznych,

·        poznanie grupy przyjaznych sobie i wspierających się nawzajem osób.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020r. o godz.16.30 na stołówce szkolnej.

 

Prowadzący:

Agnieszka Dyszy

Izabela Wandzel

 

...................................................................................

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sztab # 154 !

8 stycznia 2020 roku w  Szkole Podstawowej nr 11 odbyła się impreza zamknięta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas trwania imprezy uruchomiona była kawiarenka Jurka Owsiaka, w której można było kupić wypieki rodziców naszych uczniów, a także kawę i herbatę. Nauczyciele przygotowali też swoje ulubione potrawy, które były sprzedawane na stoisku  Smaki jedenastki. Dzieci kupowały także losy na loterii fantowej, na której można było sobie wybrać  fanty podarowane naszemu sztabowi  przez społeczność jedenastki oraz Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Największą atrakcją imprezy był tort podarowany przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego z logo 28 Finału WOŚP.  Za co serdecznie dziękujemy!  Część artystyczna imprezy to występy uczniów oraz grup przedszkolnych z jedenastki.  Szkoła Podstawowa nr 11 w Będzinie podczas 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała na rzecz Orkiestry  3 383,50 złotych.
     9 stycznia 2019 roku   w Przedszkolu Miejskim nr 13 także grała Orkiestra, która wspólnie z nami tworzyła sztab nr  #154. Naszym koleżankom z przedszkola także udało się  zebrać
3 020,00 złotych.

Łącznie ze sztabu nr #154
na konto Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wpłynęło
6 403,50  złotych.

    Dziękujemy Państwu serdecznie, że zechcieliście poświecić dla nas swój cenny czas i uczestniczyć z nami w imprezie zamkniętej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,. Dziękujemy , za każdy ofiarowany dla Orkiestry grosz !...................................................................................

Warsztaty informatyczno – ekologiczne „STOP SMOG”

Początek sezonu grzewczego oznacza pogorszenie jakości powietrza, zwłaszcza tam, gdzie mieszkańcy sami ogrzewają swoje mieszkania i domy paląc węglem lub drewnem. W takim przypadku, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, stężenie zanieczyszczeń może przekraczać normy o kilkaset procent. Duża ilość zanieczyszczeń sprzyja alergii i wzrostowi zachorowań, przede wszystkim wśród dzieci, w postaci nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. To dzieci odczuwają najbardziej negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza generowanego przez motoryzację oraz palenie w piecach przedmiotami, których nie wolno spalać np.: opony, produkty plastikowe, pomalowane drewno.

W ramach działań edukacyjnych w szkole przeprowadzone zostały warsztaty informatyczno – ekologiczne uświadamiające uczniom jak ważne jest dbanie o środowisko w którym żyjemy. Podczas zajęć „STOP SMOG” uczniowie klasy siódmej poszerzyli nie tylko kompetencje informatyczne o umiejętność łączenia się z Internetem, pobieranie i instalowanie aplikacji, ale także o wiedzę z zakresu ochrony środowiska. Pobrane przez uczniów programy pozwalają śledzić stan powietrza w każdym momencie. Aplikacje mobilne umożliwiają zapamiętanie ulubionych lokalizacji, w których przebywa najczęściej uczeń np. szkoła, dom oraz otrzymywanie powiadomień o jakości powietrza, czy stworzenie widgetu na ekran główny telefonu. Siódmoklasiści poradzili sobie z zadaniem wzorowo. Deklarują, że nadal korzystają z aplikacji, a o wysokich i niekorzystnych odczytach wskaźników informują swoich rodziców i dziadków.


...................................................................................

Stańmy razem do walki ze SMOGiem!

Szkolny program walki ze smogiem realizowany przy współpracy z Urzędem Miejskim w Będzinie zakłada aktywny udział nauczycieli  w działaniach edukacyjno - informacyjnych. Przeszkoleni przez ekspertów zajmujących się problematyką smogu nauczyciele – koordynatorzy projektu, przeprowadzili szkolenia w swoich szkołach podczas rad pedagogicznych. Nauczyciele wyposażeni w wiedzę oraz materiały dydaktyczne przeprowadzili w czasie wywiadówek semestralnych prezentację dla rodziców dotyczącą smogu i jego wpływu na zdrowie. Rodzice otrzymali także materiały informacyjne w postaci ulotek, w które szkoła została zaopatrzona przez Wydział Ochrony Środowiska.
 

...................................................................................

Zwiedzanie gmachu Sejmu Śląskiego

17 grudnia uczniowie klas ósmych, w ramach lekcji WOSu, pojechali do Katowic, aby wraz z przewodnikiem zwiedzić gmach Sejmu Śląskiego. Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia basenu i skarbca, które w obecnych czasach są już tylko atrakcją turystyczną. Następnie uczestnicy obejrzeli bogate wnętrza Sali Sejmowej, gdzie poznali historię budynku oraz zasady funkcjonowania Sejmiku Śląskiego. Stamtąd kuluarami przeszli do Sali Marmurowej. Nie zabrakło czasu na pamiątkowe zdjęcie w westybulu oraz obowiązkowej przejażdżce zabytkowymi windami. Na koniec w Sali Szarej uczniowie obejrzeli prezentację archiwalnych zdjęć z okresu budowy gmachu.

...................................................................................

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego - MIKOŁAJ XXI

Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs plastyczny pt. „MIKOŁAJ XXI WIEKU” został rozstrzygnięty. Do organizatorek konkursu wpłynęło 20 prac. Celem konkursu było kształtowanie gustów estetycznych, umiejętności artystycznych oraz rozwijanie upodobań plastycznych wśród uczniów naszej szkoły. Po naradzie jury wybrało trzy najciekawsze prace oraz trzy wyróżniło. Pani Dyrektor w dniu 16.12.2019r. wręczyła wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i uczestniczyli w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

Oto lista zwycięzców:

I miejsce Michalina Ch. kl 1a

II miejsce Maciej M. kl 2a

III miejsce Oliwia H, kl "0" starszaki

Wyróżnienie otrzymali:

Nicola S, kl 2a

Kajetan F, kl 2a

Nikola K. kl 3a

 

...................................................................................

Nasza szkoła wzięła udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Działania podjęte w ramach akcji:

 

1.  Udział uczniów i nauczycieli w akcji „Szlachetna Paczka”.

2.  Integracja na sportowo „Mikołajkowy turniej piłki nożnej”.

3.  Zbiórka żywności dla potrzebujących z osiedla Syberka.

4.  Wykonanie kartek z świątecznymi życzeniami dla dzieci z oddziałów onkologicznych „Wylosuj anioła”.

5.  Zbiórka karmy i rzeczy dla zwierząt ze schroniska

6.  Wykonanie świątecznych maskotek dla podopiecznych fundacji PRO SALUTE „Zrób swojego świątecznego misia, podaruj uśmiech dzisiaj”.

7.  Udział w akcji– Góra Grosza – ogólnokrajowa inicjatywa na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

8.  Zorganizowanie świątecznego spotkania – wspólne kolędowanie.

...................................................................................

XI edycja Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną PROFORMA

11 grudnia 2019r. na scenie Teatru Pałacu Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach odbyła się XI edycja Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA”. W konkursie wzięło udział ponad 300 uczniów z 50 szkół podstawowych z województwa śląskiego, a wśród nich nasz szkolny zespół teatralny Biało – Czarni. Uczniowie SP 11 zagralili scenkę o tematyce profilaktycznej pt.: „O Michasi, co szukała przyjaciela”. Występ na profesjonalnej scenie teatralnej był nie lada wyzwaniem, jednak nasi aktorzypokonali tremę i godnie reprezentowali szkołę na konkursie. Gratulujemy!!!


...................................................................................

Wychowanie przez czytanie 2019 - Cała Polska Czyta Dzieciom

 

Prezentacja konkursowa, która powstała w trakcie realizacji programu „Wychowanie przez czytanie”

 

...................................................................................

Dzień Wolontariusza w Koperniku!

10 grudnia 2019 roku uczniowie jedenastki, pod opieką pani Iwony Tomczyk-Król i pani Agnieszki Cadrzyńskiej, uczestniczyli w zorganizowanym przez Fundację Pro Salute,  na terenie Liceum im. Kopernika  Dniu Wolontariusza. Podczas tej uroczystości wystąpiła między innymi uczennica Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie  Natalia Cadrzyńska, która zaprezentowała się w tańcu baletowym pt. „Taniec Anioła”. Podczas uroczystości koordynator wolontariatu hospicyjnego pani Teodozja Kumór - Ormianin, wręczyła osobom współpracującym od lat z Centrum Wolontariatu Hospicyjnego podziękowania w formie dyplomu i drobnego upominku.  Wśród osób, które otrzymały podziękowania znalazła się także absolwentka naszej szkoły.


       

...................................................................................

Szlachetna Paczka

    W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra! SZLACHETNA PACZKA jest piękna. Łączy ludzi i to w sposób piękny i szlachetny. To jest właśnie piękno organizacji. Nasza szkoła, jak co roku włączyła się w organizację Szlachetnej paczki. Mogliśmy całą społecznością szkolną jednej wybranej rodzinie zmienić świat na lepszy dnia 6.12.2019 roku dostarczając paczkę. Wartość paczki ok. 4600 złotych. Chcielibyśmy serdecznie podziękować Dyrekcji, pracownikom szkoły oraz Wam drodzy rodzice i uczniowie za to, że po raz kolejny mogliśmy liczyć na Waszą niezastąpioną pomoc....................................................................................

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – Dzień Integracji!

Piątego grudnia 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych w ramach którego zorganizowaliśmy Dzień Integracji.  W roku szkolnym 2002/2003 w jedenastce utworzono pierwszy oddział integracyjny i w ten sposób staliśmy się pierwszą w Będzinie podstawówką, w której w jednej klasie uczą, bawią i spędzają wspólnie czas sprawne i niepełnosprawne. W bieżącym roku szkolnym funkcjonuje osiem klas integracyjnych i jeden integracyjny odział przedszkolny. Dzięki możliwości wspólnego kształcenia się dzieci niepełnosprawnych z dziećmi zdrowymi, co umożliwiają klasy integracyjne, mamy możliwość wychowania nowego pokolenia gotowego do obustronnego, naturalnego komunikowania się. Dzięki temu, że dzieci niepełnosprawne przebywają wśród zdrowych rówieśników, nie trzeba stwarzać nienaturalnych, sztucznych sytuacji i uczyć jak żyć w społeczeństwie – teraz i w przyszłości. Najlepszą nauką przecież jest bezpośredni kontakt i to nie tylko dla dzieci niepełnosprawnych, ale dla obu grup. Integracja szkolna niesie za sobą korzyści dla ucznia zdrowego i niepełnosprawnego, dla rodziców dzieci, dla nauczycieli oraz dla środowiska lokalnego. Dlatego też zaprosiliśmy do wspólnego spędzenia czasu naszych kolegów i koleżanki ze ościennych szkól. Gościliśmy  Wiceprezydenta Miasta Będzina Panią Annę Drzewiecką oraz  uczniów i nauczycieli z będzińskich szkół podstawowych oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Sosnowca, ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 30 z Sosnowca, ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Czeladzi.   

Naszym kolegom i koleżankom  zaproponowaliśmy udział w zajęciach:

dla klas 1- 4

dla klas 5-8

„Wiem co jem” zajęcia
z zakresu zdrowego odżywiania

Bezpieczny Internet

Gry i zabawy

Zajęcia
z zakresu terapii pedagogicznej – Bajkoterapia

Zajęcia multimedialne
 – gry i zabawy na tablicy multimedialnej

Gry i zabawy integracyjne „Moja codzienność"

Wszyscy doskonale się bawili, a po zajęciach wspólnie na świetlicy szkolnej spożyli posiłek.

 

Decyzją Dyrekcji i Grona Pedagogicznego  Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski, Wiceprezydent Miasta Będzina Anna Drzewiecka, Naczelnik  Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie zostali uhonorowani tytułem - Przyjaciel Integracji, ponieważ to za sprawą  tych Państwa nasi uczniowie mogą uczyć się i bawić w pięknie wyremontowanej szkole, oraz korzystać  z bogatej bazy pomocy dydaktycznych i rewalidacyjnych. Składamy raz jeszcze serdeczne podziękowania!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie składa serdeczne podziękowania wszystkim szkołom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie i zechciały wspólnie ze społecznością jedenastki uczestniczyć w  Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych -Dniu Integracji.

 
...................................................................................

Wielka mobilna zbiórka
dla psów i kotów
- Będzin pomaga

6 grudnia 2019 w naszej szkole zakończyła się „Wielka mobilna zbiórka dla psów i kotów”, która była zorganizowana pod patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego „Będzin Pomaga”. Zebrano dużo potrzebnych rzeczy. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy.

...................................................................................

Pozdrowienia z Tychów – pozdrowienia z Będzina

„Pozdrowienia z Tychów” to akcja zorganizowana przez tyskie szkoły z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród szkół, które uczestniczyły w akcji, była zaprzyjaźniona z naszą szkołą podstawówka nr 22, której uczniowie postanowili wysłać do trzech klas z naszej szkoły pozdrowienia z miasta Tychy. Więcej o akcji można przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego w Tychach pod linkiem (kliknij w obraz):

Z naszej szkoły pocztówki otrzymały klasy: 1a, 6a i 6b. Aby odwdzięczyć się swoim tyskim koleżankom i kolegom, nasi uczniowie na lekcjach z wychowawcami redagowali treść życzeń i pozdrowień, często własnoręcznie ozdabiając kartki. Specjalnie na tę okazję świąteczne pocztówki z Będzina zostały nam podarowane przez Wydział Promocji naszego miasta. Serdecznie dziękujemy....................................................................................

DZIEŃ GÓRNIKA

Każdego roku 4 grudnia obchodzone jest górnicze święto - BARBÓRKA! W tym dniu w naszej szkole dzieci z klas I-III uczestniczyły w apelu, na którym mogły porozmawiać z zaproszonym gościem – górnikiem. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat ciężkiej pracy górników. Następnie nasz gość odwiedził dzieci z oddziału przedszkolnego, które bardzo żywiołowo zareagowały na spotkanie i zadawały dużo interesujących pytań. Wszystkim górnikom i wszystkim związanym z górnictwem życzymy wszystkiego, co dobre i miłe, co budzi uśmiech i radością napełnia chwile.  ...................................................................................

Zbiórka dla GCZD w Katowicach

    Zespół Szkół Specjalnych nr 6 im. Krystyny Bochenek to szkoła inna niż wszystkie. Mieści się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Codziennie uczy się tam ok. 200 dzieci. Zajęcia trwają cały rok, również w czasie świąt oraz w lipcu i sierpniu. W ubiegłym roku szkolnym z lekcji i zajęć w szkole w szpitalu uczestniczyło w sumie ok. 8 tys. pacjentów. Część z nich trafiła do szpitala na wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dla nich lekcje w GCZD  to jedyna szansa, by po powrocie do zwykłej szkoły nie mieć zbyt wielkich zaległości. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom tej placówki Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie postanowiło urządzić zbiórkę materiałów plastycznych i edukacyjnych dla podopiecznych tego szpitala. Cały listopad gromadziliśmy artykuły papiernicze, gry planszowe, puzzle i szkolne pomoce dydaktyczne. Paczki zostały zawiezione przez koordynatorki wolontariatu do GCZD w Katowicach i przekazane przedstawicielowi szkoły przyszpitalnej. Za wszystkie dary serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych.


...................................................................................

Spotkanie autorskie w ramach programu "Wychowanie przez czytanie"

    Program "Wychowanie przez czytanie" skierowany jest do uczniów klas 5-7 szkół podstawowych. Celem programu jest promocja czytelnictwa oraz wspieranie rozwoju moralnego młodzieży w oparciu o zbiór opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

    26 listopada 2019r. uczniowie klas szóstych udali się do Biblioteki Śląskiej w Katowicach, w ramach udziału w programie „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości" na spotkanie z autorką książki Katarzyną Ryrych pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Część spotkania przeznaczono na bezpośrednią rozmowę autorki z młodzieżą, która zadawała pytania oraz czytała fragmenty książki "Gorzka czekolada". Wśród zaproszonych był także Mikołaj Mądrzyk -  Mikser, który rozbawił i poruszył młodą publiczność improwizacją słowną. Po części oficjalnej młodzi czytelnicy mogli porozmawiać z zaproszonymi gośćmi, zdobyć ich autografy lub zrobić sobie pamiątkowe selfie. Organizatorzy przygotowali dla czytelników słodką niespodziankę. Wszyscy mogli się poczęstować gorzką czekoladą.

 

...................................................................................

Zbiórka dla Mini Zoo Kazimierz Górniczy

W naszej szkole w październiku odbyła się zbiórka kasztanów i żołędzi dla zwierząt w Mini Zoo, które znajduje się w parku im. J. Kuronia - dzielnica Kazimierz Górniczy. Uczniowie naszej szkoły jak zawsze licznie zaangażowali się w akcję. Dziękujemy.

  

...................................................................................

Dzień Tumbo

21 listopada w całej Polsce również w naszej szkole organizowany jest Dzień Tumbo – Dzień Solidarności
z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie. Jego celem jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych wprowadzających tematykę przeżywania straty przez dzieci. Tego samego dnia chcemy również sprzedawać Państwu poduszki i poszewki na poduszki z wizerunkiem słonia. Zebrane pieniądze zostaną przekazane Fundacji Pro Salute w Będzinie na zakup jednorazowego sprzętu medycznego.

W Polsce w 2004 r. było około 2 miliony opiekunów rodzinnych osób starszych. Ich liczba rośnie, wciąż jednak nie została oszacowana wartość ich pracy. 90% osób starszych to przewlekle chorzy, a co trzecia osoba po 65 roku życia wymaga stałej opieki. Według szacunków w Polsce, co pół godziny jedno dziecko poniżej 18 roku życia staje się sierotą.

Opiekunów rodzinnych i osierocone dzieci łączy niedostrzeganie ich rzeczywistych potrzeb w systemie pomocy, niedocenianie ich trudnej psychologicznie sytuacji i bezradność otoczenia. Dzieci osierocone to często zapomniani żałobnicy. Opiekunowie rodzinni to zapomniani w systemie wsparcia bliscy.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się do naszych działań, szczególnie wsparcia informacyjnego i promocyjnego. Państwa uwadze polecamy nasze portale, gdzie znaleźć można wiele cennych porad i wskazówek: dla opiekunów www.opiekunrodzinny.pl; dla dzieci i młodzieży w żałobie www.tumbopomaga.pl. Na profilu facebook Fundacji Hospicyjnej będziemy dzielić się wskazówkami merytorycznymi dotyczącymi skutecznego wspierania opiekunów rodzinnych i dzieci osieroconych. Mamy nadzieję, że wspólnie podjęta inicjatywa pomoże udostępnić tę wiedzę potrzebującym jej dorosłym i dzieciom.

 


...................................................................................

Zajęcia Profilaktyczne!

20 listopada 2019 roku gościliśmy w naszej szkole Panią psycholog, która dla uczniów klas siódmych przeprowadziła zajęcia pt.:

BŁĘDNE KOŁO

Celem tych zajęć było przybliżenie pojęcia uzależnienie, w szerszym znaczeniu, nie tylko w odniesieniu do substancji odurzających, ale też i do czynności. Uzależnienie jest przeciwieństwem wolności, tak powszechnie cenionej przez młodzież a tak w obecnych czasach często podważanej za cenę szybkiej i niczego nie wymagającej przyjemności.

dla uczniów klas ósmych zajęcia pt.:

CO DWIE GŁOWY, TO NIE JEDNA

Program ten oparty jest o zachowania w grupie, tak pozytywne (zabawy), jak i ryzykowne. Poruszane tematy dotyczyły siły presji rówieśniczej, która w grupach jest wielka. Młody samotny człowiek stający naprzeciw grupy ma wielką potrzebę identyfikacji z rówieśnikami, stąd niejednokrotnie skłania się ku niewłaściwym zachowaniom za cel obierając przystanie do grupy.

oraz prelekcję dla rodziców uczniów klas siódmych pt.:

NA POCZĄTKU BYŁA… AGRESJA

Podczas prelekcji rodzice dowiedzieli się czym agresja od przemocy,  oraz o ich przyczynach. Współcześnie agresja i przemoc to bardzo mocny przekaz medialny, którego celem jest skupienie uwagi widza. Młody człowiek atakowany przemocą wirtualną odczula się na nią, staje się obojętny wobec niej, ale też powiela pewne schematy zachowań czy postaw. Agresja w wykonaniu dziecka czy młodego człowieka, jak apeluje duński pedagog i terapeuta rodziny Jesper Juul, zawsze jest wołaniem o pomoc, wyrazem tego, że czuje się ze sobą źle.

...................................................................................

Popołudniowa szkoła
dla rodziców!

20 listopada 2019 roku w naszej szkolne w ramach cyklu
„ Popołudniowa Szkoła dla Rodziców” rodzice naszych uczniów mieli możliwość  uczestniczyć w spotkaniach z logopedą, z dietetykiem, informatykiem, z psychologiem oraz z doradcą zawodowym. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze, a rodzice uczniów naszej szkoły mogli na niej zgłębić wiedzę dotycząca ćwiczeń logopedycznych jakie można wykonywać w domu, zdrowego odżywiania, zagrożeń płynących z Internetu, przyczyn agresji wśród dzieci oraz jak pomóc dziecku w wyborze kierunku dalszego kształcenia. Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w proponowanych przez szkołę  spotkaniach.

 ...................................................................................

Dopalacze fakty i mity!

12 listopada 2019 roku w naszej szkole  gościliśmy panią psychologa z Fundacji Nowe Horyzonty, która w klasach siódmych i ósmych przeprowadziła zajęcia profilaktyczne „Dopalacze Fakty i mity”. Podczas zajęć uczniowie zgłębiali wiedzę dotyczącą dopalacze, dowiedzieli się jakie zagrożenia niesie ze sobą ten swoisty narkotyk, jakiego spustoszenia może dokonać w naszym organizmie.  Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach.

...................................................................................

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

    „Wolność - kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”. Dziś niewielu młodych rozumie w pełni słowa piosenki Chłopców z Placu Broni, które symbolizują również wolność odzyskaną przez Polskę po 123 latach zaborów. W tym roku siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie w swoisty sposób przedstawili atmosferę, która unosi się podczas obchodów Święta Niepodległości Polski. Z powagą i dumą recytowali wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Józefa Szczepańskiego. Podczas uroczystego apelu o symbolicznej godzinie 11:11 cała „Jedenastka” odśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy. Przedsięwzięcie to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tysięcy placówek w kraju i za granicą.

 

...................................................................................

Miejski konkurs ortograficzny "Mistrz Ortografii"

    6 listopada odbył się, jak co roku, Miejski Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii” pod patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego uczestnicy zmierzyli się z najeżonymi trudnościami ortograficznymi dyktandami. Wzięli w nim udział również uczniowie naszej szkoły. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystego finału, który odbył się 15 listopada o godz. 10.00 w Urzędzie Miejskim. Członkowie komisji omówili dyktanda, zwracając uwagę na najczęściej popełniane błędy, ale też podkreślając wysoki poziom uczestników i ich wiedzę ortograficzną. Nagrody, dyplomy i pamiątkowe statuetki dla mistrzów wręczyła wiceprezydent miasta, Anna Drzewiecka.

 

...................................................................................

Międzynarodowy Dzień Postaci
z Bajek

    5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia uczniowie klas młodszych przyszli do szkoły przebrani za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Samorząd Uczniowski przygotował dla dzieci przytulny kącik, w którym centralne miejsce zajął diaskop Ania. Był to bardzo popularny w latach 70. i 80. rzutnik, dzięki któremu dzieci mogły oglądać bajki ukryte na specjalnych kliszach. Kolorowe obrazy wyświetlano na ścianie, oczywiście bez dźwięku, treść bajki czytała osoba dorosła. Nasi najmłodsi koledzy mogli poczuć się tak, jak kiedyś ich rodzice, a może nawet dziadkowie. Z zaciekawieniem i uwagą oglądali wyświetlane obrazy oraz słuchali czytanych opowieści. Wszystkim bardzo podobał się taki sposób oglądania bajek.

 

...................................................................................

Tydzień Języków Obcych

Tydzień Języków Obcych w naszej szkole dobiegł końca. Cztery październikowe dni upłynęły pod znakiem wielu interesujących wydarzeń. Oto skrót tego, co działo się od 28 do 31 października:

·       Tydzień rozpoczął się od gry dydaktycznej w języku niemieckim, w której wzięli udział uczniowie klasy VIII a. Wielu wrażeń dostarczyła również gra interaktywna "Escape Room" przeznaczona dla klas V- VIII. Aby wydostać się z pomieszczenia, uczestnicy musieli zeskanować kody QR ukryte

·       w różnych zakątkach klasy i odpowiedzieć na pytania dotyczące ciekawostek językowych. Najlepiej poradziły sobie klasy VI b i VIII b, zdobywając 1 miejsce w swojej grupie wiekowej.

·       We wtorek uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć przedstawienie w języku angielskim      pt. "What's the matter Tiger?" przygotowane przez uczniów klasy V a. Po spektaklu mali widzowie rozwiązywali zadania sprawdzające zrozumienie treści przedstawienia.

·       W środę uczniowie klas IV - V mogli szlifować swoje umiejętności ortograficzne w konkursie "'Dyktando Biegowe". Celem zabawy było sprawdzenie umiejętności zapisu słownictwa w języku angielskim. Mistrzem ortografii okazała się klasa V c.

·       W czwartek odbyło się uroczyste zakończenie Tygodnia Języków Obcych na sali gimnastycznej,  w programie znalazł się: występ uczniów zerówki "Zerówka śpiewająco wita uczniów", ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów i wręczenie dyplomów i nagród oraz konkurs Miss i Mister Halloween, w którym wybieraliśmy najciekawiej przebranych uczniów.

Tydzień Języków Obcych utwierdził nas w przekonaniu, że języki obce są niezwykle ważną i ciekawą dziedziną wiedzy, a ich nauka może być również okazją do dobrej zabawy.

Gratulujemy zwycięzcom konkursów oraz dziękujemy wszystkim za współpracę oraz zaangażowanie....................................................................................

Gang Słodziaków w naszej szkole.

    W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy wspólnie z popularnym i rozpoznawalnym przez wszystkie dzieci  Gangiem Słodziaków. W ramach „słodziakowej akcji” ogłoszono konkurs czytelniczy i plastyczny. W Szkolnej Alei Bajkowych Drzew posadzono magiczne drzewo o imieniu Słodziak. 23.10 w dzień finału akcji w świetlicy szkolnej dzieci wykonały dekoracje - Magiczne Drzewo Słodziaków zrobione z materiałów nadających się do recyklingu.  Uczniowie wraz z opiekunami  czytali również książki o niezwykłych przygodach członków Gangu Słodziaków. Jesteśmy dumni z tego, że nasi najmłodsi  uczniowie tak chętnie zaangażowali się w akcje codziennego czytania. Na najaktywniejszych i najwytrwalszych czytelników czekały cenne nagrody – maskotki Słodziaki oraz książki o ich przygodach.


 

...................................................................................

„BohaterON w Twojej Szkole”

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu upamiętnienia powstańców warszawskich „BohaterON w Twojej Szkole”. Udział wzięli uczniowie klas VI-VIII. W sumie zebraliśmy 264 kartki, listy i laurki zadedykowane wybranym powstańcom, których biogramy dostępne są na stronie programu www.bohateron.pl. Wszystkie w niedługim czasie dotrą do odbiorców. W ten sposób wyraziliśmy pamięć, wdzięczność, podziw oraz szacunek dla tych, którzy walczyli o to, byśmy żyli w wolnej Polsce. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w wykonaniu kartek lub wysłali pocztówki on-line. Zapraszamy do udziału w przyszłym roku 😊

...................................................................................

XII RAJD PIESZY NA WZGÓRZE ŚW. DOROTY

17 października odbył się XII Rajd pieszy na wzgórze św. Doroty dla szkół podstawowych z Będzina. Organizatorami były dwie będzińskie szkoły podstawowe: nr 6 i nr 11. Tegoroczna edycja rajdu była poświęcona pierwszym dniom września 1939 r. w Będzinie ze szczególnym uwzględnieniem trzech postaci: Rutki Laskier, Edwarda Janasa ps. Kali i ks. Wincentego Mieczysława Zawadzkiego.

Wszyscy uczestnicy rozpoczęli rywalizację ze wzgórza zamkowego. Trasa rajdu – jak co roku – prowadziła na wzgórze św. Doroty przez stanowiska rozlokowane m.in. w miejscu spalonej we wrześniu 1939 synagogi, przy Pałacu Mieroszewskich czy w Lesie Grodzieckim. W drodze na wzgórze uczestnicy wykonywali różnorodne zadania związane z historią Będzina i kościoła pw. św. Doroty w Grodźcu. Wśród nich musieli rozszyfrować tajną wiadomość, rozwiązać krzyżówkę, wykazać się bardzo dobrą pamięcią i spostrzegawczością oraz dokładnym okiem w rzucie do celu. Na wzgórzu na uczestników czekał ciepły posiłek oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej oddziału grenadierów pancernych Wehrmachtu, którzy zademonstrowali umundurowanie wraz z uzbrojeniem, jak również przygotowali dla uczestników mały pokaz obrony z użyciem bezodrzutowego granatnika przeciwpancernego „Panzerfaust”.

Tegorocznymi laureatami rajdu zostały drużyny z: SP nr 8 (I miejsce), SP nr 3 (II miejsce) oraz SP nr 11 (III miejsce). Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za wytrwałość i zapraszamy za rok.


...................................................................................

Dzień Edukacji Narodowej

W Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie 11 października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przedstawienie przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego „Starszaki” oraz dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych, miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii głos zabrała p. Dyrektor, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Przedstawienie wszystkim się bardzo podobało, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.

 

...................................................................................

Teatr Kurtyna w naszej szkole

Jedenastego października 2019 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa, którzy zaprezentowali naszym uczniom dwa przedstawienia o charakterze teatralno-profilaktycznym.  Uczniowie kilas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych  obejrzeli przedstawienie pt.: „Miś Niegrzeczniś ”, uczniowie starszych natomiast przedstawienie pt.: „ Super Prank”.  Goście w swoi grze aktorskiej poruszali problem stosunków koleżeńskich w szkole i po za nią we współczesnej szkole, problem cyberprzemocy oraz palenia papierosów i e papierosów. Czas po występie poświęcony był na rozmowę z uczniami na w/w problemy.


...................................................................................

Pasowanie na ucznia

    10.10.2019r. pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniowskiego i tym samym stali się jego pełnoprawnymi członkami.

    Na pasowanie licznie przybyli rodzice i najbliżsi, którzy ze wzruszeniem przyglądali się, jak ich pociechy ślubują. Nie zabrakło także gości, którzy wraz ze wszystkimi zgromadzonymi bacznie obserwowali występ naszych milusińskich. Podczas uroczystości klasy III. za sprawą magicznego ołówka przywołały do nas barokową parę uczniów, ciekawą, co też takiego się dzieje w „Jedenastce” tego dnia. Nasi uczniowie opowiedzieli wystrojonym przybyszom o zwyczajach panujących we współczesnej szkole, a oni zarówno słowem, jak i tańcem przybliżyli nam swoją epokę.

    Jeden z naszych pierwszoklasistów powiedział: „Tylko raz w życiu jest się stuprocentowym pierwszakiem”. Mamy zatem nadzieję, że ten szczególny, pełen wrażeń dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

    Dyrekcja i grono pedagogiczne jeszcze raz życzy naszym najmłodszym uczniom samych sukcesów, a ich rodzicom niejednego powodu do dumy.

 

...................................................................................

Spotkanie z autorką książek dla dzieci Joanną Wachowiak.

    We wtorek 1.10.2019 r. Miejska Biblioteka w Będzinie gościła panią Joannę Wachowiak, autorkę książek dla dzieci: „Opowieści dla małych uszu”, „Historyjki dla małych uszu”, „O czym nie śniło się dorosłym”, „Ja chyba śnię”, „Kot kameleon”.

Podczas warsztatów, które pisarka przeprowadziła dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 11 opowiedziała, skąd czerpie pomysły dla swojej twórczości oraz historii powstawania poszczególnych opowiadań i bajek. Dzieci wysłuchały kilku fragmentów książek czytanych przez samą autorkę.

Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klasy 4a, którzy bardzo chętnie włączyli się w zabawy przygotowane przez pisarkę. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa dedektywistyczna – wyszukiwanie brakujących elementów w wyglądzie zewnętrznym wybranych osób.

Spotkanie z panią Joanną Wachowiak dla młodych czytelników jest ważnym doświadczeniem w okresie samodzielnego poznawania wybranych lektur oraz w promocji czytelnictwa i Miejskiej Biblioteki.

...................................................................................

"BohaterON w twojej szkole"

    Do tegorocznej edycji programu "BohaterON w twojej szkole" dołączyła się również nasza szkoła. Uczniowie w ramach lekcji historii wezmą udział w zajęciach zapoznających ich z wybranymi historiami powstańców. Na koniec uczestnicy wykonają kartki i laurki, które następnie organizatorzy wyślą powstańcom. Zapraszamy Państwa do dołączenia się do naszej akcji, każdy może wysłać własną kartkę do powstańca on-line pod adresem www.bohateron.pl

...................................................................................

Wolontariusze z jedenastki pamiętali o seniorach!

Z okazji Nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przypadającego na dzień 1 października, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie – członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, przygotowali dla  seniorów z osiedla Syberka magnesy „bezpieczeństwa”. W niedzielę 29 września 2019 roku po mszy świętej wolontariusze z jedenastki rozdawali magnesy z alarmowymi numerami telefonów – na policję, pogotowie
i straż pożarną.

 Jednocześnie z okazji  Międzynarodowego Dnia Osób Starszych życzymy wszystkim  Seniorom zdrowia, wszelkiej pomyślności, samych radosnych chwil, oraz satysfakcji z przeżytych lat , rodzinnego ciepła i szczęścia. Niech każdy dzień dostarcza Wam radości i uśmiechu.


...................................................................................

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 27.09.2019r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci na członków Samorządu prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli uczniowie klas IV – VIII. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów byli opiekunowie Samorządu Szkolnego.....................................................................................

„Zagłębie Dąbrowskie wobec
I powstania śląskiego”

25 września uczniowie klas VII i VIII, w ramach lekcji historii, oglądali wystawę pt. „Zagłębie Dąbrowskie wobec I powstania śląskiego”. Wystawa ta znajduje się w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie i jest przygotowana przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu przy współpracy z Pałacem Schoena.

Wystawa w przejrzysty sposób przedstawia najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Zagłębia Dąbrowskiego w dniach 16-24 sierpnia 1919 r. Porusza również często pomijaną kwestię roli Zagłębia Dąbrowskiego w tym zrywie niepodległościowym.....................................................................................

"Eko - warsztaty"

    Dnia 20.09.2019 w Urzędzie Miasta w Będzinie odbyły się „Eko - warsztaty’’ -malowanie naturą w związku z dniami Sprzątanie Świata 2019.

    Warsztaty otworzyli Pani Anna Drzewiecka – Wiceprezydent Miasta Będzina i Naczelnik Wydziału Edukacji mgr Roman Goczoł.   

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V a. Uczestnicy warsztatów różnymi technikami malarskimi tworzyli przepiękne pejzaże górskie i morskie przedstawiając czyste środowisko w którym chcieliby żyć. Warsztatom towarzyszyła wspaniała, przyjacielska atmosfera. Pod koniec imprezy każdy uczestnik otrzymał drobny upominek i przepyszny posiłek po ciężkiej, wytężonej pracy. Wynikiem jej były wyjątkowe, oryginalne prace plastyczne, które zostaną sfotografowane i umieszczone na stronie internetowej miasta Będzina.
....................................................................................

Zbiórka dla Fundacji "Sosnośląskie koty do adopcji KOTłownia"

       W naszej szkole od 16.09.2019r. do 19.09.2019r. odbyła się zbiórka karmy dla Fundacji "Sosnośląskie koty do adopcji KOTłownia". Uczniowie naszej szkoły jak zawsze licznie zaangażowali się w akcję dla porzuconych zwierząt. Z każdej klasy, jak i oddziału przedszkolnego zebrano po kilkanaście opakowań i puszek karmy. Na zakończenie zbiórki zorganizowano kiermasz słodkości, a wszystkie zebrane fundusze, w wysokości 463 zł przekazano na rzecz Fundacji.

....................................................................................

Sprzątanie Świata 2019

Jak co roku , we wrześniu,  uczniowie naszej szkoły aktywnie  włączyli się w międzynarodową akcję „ Sprzątanie Świata”.
20 września  każda klasa otrzymała  worki na śmieci oraz rękawice i wyruszyła na „podbój” terenów zajętych przez śmieci. Przedszkolaki i klasy młodsze sprzątały najbliższy teren wokół szkoły i jej ogrodzenia. Starsi uczniowie od klasy piątej do ósmej   postanowili uporządkować pobliski park Dolna Syberka.  Każda klasa wracała z dwoma, trzema workami odpadów. Najczęściej spotykane śmieci to puszki i butelki po napojach, oraz opakowania z lodów, chipsów, itp.
       Akcje takie to dobry pomysł, gdyż środowisko jest zanieczyszczone odpadami, na których rozłożenie się potrzeba dobrych kilkunastu lat. Dzięki nim nasze otoczenie  staje się czystsze i przyjemniejsze dla oka. Może dzieci i młodzież zaczną dostrzegać potrzebę wyrzucenia opakowań po słodyczach do kosza, a nie na trawnik obok chodnika, pomimo tego, że ten drugi wariant jest znacznie prostszy. Może też schylenie  się po śmieć leżący obok nie będzie już wyczynem ponad siły.

 

....................................................................................

Zebrania z rodzicami

Zebranie organizacyjne dla rodziców odbędzie się 11 września 2019r. o godz. 17:00

 

....................................................................................

Narodowe Czytanie

    7 września w przestrzeni zabytkowego dworca PKP w Będzinie odbyło się Narodowe Czytanie, w którym uczestniczyli reprezentanci naszej szkoły – uczniowie klasy 7b.
Do świata nowel, którym poświęcona była 8. edycja, w wytwornych strojach zarosiła nas para polskich pisarzy: Eliza Orzeszkowa i Bolesław Prus. Podczas owego spotkania mieliśmy okazję wysłuchać tekstów Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego, Brunona Schulza, Bolesława Prusa, a także obejrzeć inscenizację Dobrej Pani Elizy Orzeszkowej. W tym dniu zagościł w Będzinie kataryniarz wygrywający przepiękne melodie; przybliżył nam on historię instrumentu, podzielił się wieloma ciekawostkami, a także opowiedział o pochodzącej z 1934 roku niedziałającej już  katarynce z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, która towarzyszyła będzinianom podczas tegorocznego Narodowego Czytania.
Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tym wydarzeniu, ale po wrażeniach, jakie wywarło na nas wspólne obcowanie z literaturą polską, śmiało możemy powiedzieć, że nie będzie on ostatnim.     Zgłaszamy chęć i pełną gotowość na przyszły rok.

....................................................................................

Powitanie nowego roku szkolnego

2 września 2019r. nauczyciele, uczniowie i ich rodzice  powitali nowy rok szkolny.

Uroczystość odbyła się w dwóch grupach, w których uczestniczyli goście: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Jerzy Jagieła i radny naszej dzielnicy p. Michał Fiuk którzy odczytali list z życzeniami od Prezydenta naszego Miasta p.Łukasza Komoniewskiego. Pani dyrektor powitała wszystkich i złożyła życzenia pomyślności i sukcesów w nowym roku. Ciekawy program artystyczny  przedstawili uczniowie klasy 7b.Szczególnie ciepło powitani zostali pierwszoklasiści.

Wszystkim uczniom życzymy, aby szkoła była dla nich miejscem odkrywania talentów i umiejętności, aby jak najlepiej przygotowała ich do życia w zmieniającym się świecie.


 ....................................................................................

Obiady w stołówce

Od 3 września dla uczniów szkoły czynna będzie stołówka.

Koszt obiadu wynosi 4 zł.

Odpłatność za obiady:

Szkoła: kl. I-VIII: Ilość dni żywieniowych x 4zł

Oddziały przedszkolne - Ilośc dni żywieniowych x koszt:

- śniadanie 2 zł,
- obiad 4 zł,
- podwieczorek 2 zł

 Wpłaty można dokonywać wyłącznie na konto szkoły:

ING Bank Śląski 46 1050 1227 1000 0023 0093 3534

Wpłat należy dokonywać do 10-tego dnia każdego miesiąca i bezwzględnie przestrzegać tego terminu.

Uczniowie, którzy chcą skorzystać z obiadu od 3 września proszeni są o zgłoszenie tego u wychowawcy.

Dzieci w oddziałach przedszkolnych będą żywione od 2 września 2019 r.

 

 ......................................................................................

Szanowni rodzice i uczniowie!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się
2 września 2019r. o godzinie:

- 10:00 klasy I, II, III, IV oraz oddziały przedszkolne

- 9:00 klasy V, VI, VII, VIII

Obrazek z rodziną stojącą na tle budynku szkoły