Polecamy:

    Aktualności

 

....................................................................................

„Bezpieczne wakacje” A. Bober

Gdy na wakacjach z rodzicami wypoczywasz,

Dużo niezwykłych przygód przeżywasz.

Nie zapomnij jednak o rzeczy ważnej,

By bezpieczeństwo zachować w sytuacji każdej.

Przez ulicę przechodź tylko na pasach zebry,

Na zielonym świetle i rozglądając się bez przerwy.

Wychodząc na słońce, nakrycie głowy zakładaj,

A na całe ciało krem przeciwsłoneczny nakładaj.

Podczas kąpieli, bądź zawsze pod okiem dorosłego,

By żaden wypadek nie zdarzył Ci się kolego.

 Podczas burzy, nie wybieraj się w góry,

A także gdy za oknem, krajobraz jest szaro- bury.

W pobliżu ulicy się nie baw nigdy,

By samochód, autobus czy tramwaj nie zrobiły Ci krzywdy.

 Będąc w lesie, śmieci nie wyrzucaj,

Nie rozpalaj ogniska i ciszy nie zakłócaj.

Nie przyjmuj też nic od nieznajomego,

Bo przydarzyć może Ci się coś bardzo niedobrego.

O numerach alarmowych nie zapominaj,

Niech je wraz z Tobą powtórzy cała rodzina.

997- to telefon na policje,

tam niepokojące sytuacje możesz zgłosić wszystkie.

998- wykręcasz, gdy pożar zauważysz,

bo wtedy dodzwonisz się do pożarnej straży.

999- to numer na pogotowie,

dzwoniąc tam możesz innym i sobie uratować zdrowie.

Gdybyś jednak, tych wszystkich numerów nie umiał zapamiętać,

Wystarczy o jednym ogólnym numerze pamiętać. 

112- tam możesz wszystko zgłosić 

i o każdy rodzaj pomocy poprosić.

 ....................................................................................

Do widzenia Przyjaciele!

W środę 19. czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Miało ono wyjątkowy charakter zwłaszcza dla uczniów klas ósmych, którzy kończąc naukę w naszej szkole wkroczyli w nowy etap swojego życia. Nasi absolwenci skierowali wiele miłych i wzruszających słów do dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Podczas uroczystości wręczono nagrody dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, podziękowania oraz pamiątki ukończenia szkoły.

Uczniowie klas młodszych natomiast swoimi wierszami oraz piosenkami wprowadzili wszystkich w wakacyjny nastrój. Pani Dyrektor podziękowała za wysiłek włożony w proces dydaktyczny oraz życzyła udanych i bezpiecznych wakacji.

 

Do zobaczenia we wrześniu!....................................................................................

Działalność Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2018/2019

W kończącym się roku szkolnym członkowie Samorządu zaproponowali uczniom wiele ciekawych imprez okolicznościowych. Jak co roku zorganizowaliśmy „specjalne dni” takie jak: dzień języka angielskiego, dzień szalonych fryzur, włączyliśmy się w wiele akcji charytatywnych, a także promowaliśmy aktywność sportową.

Spośród wszystkich działań największy entuzjazm wśród uczniów wzbudził Rajd Rowerowy - dwunastu uczniów (wyposażonych w rowery, kaski, karty rowerowe, wodę, przekąski oraz dobry humor) wraz z trojgiem nauczycieli wyruszyło w drogę trasami rowerowymi Będzina oraz Dąbrowy Górniczej.

Cieszymy się, że wspólne Wieczory Filmowe stały się naszą szkolną tradycją i również w tym roku spotkaliśmy się w „mini sali kinowej”. Wspólne oglądanie filmów i jedzenie pizzy jest świetną okazją do lepszego poznania się i integracji między klasowej.

Organizowane przez Nas akcje charytatywne mobilizują uczniów, do włączenia się w pomoc osobom potrzebującym. Dzieci chętnie przynoszą potrzebne rzeczy, uczestniczą w kiermaszach, np. „akcja ciastko dla Natalii”.

Naszą dumą są coroczne obchody Szkolnego Dnia Sportu pod hasłem: Sportowo jest zdrowo. W rozgrywkach sportowych uczestniczą uczniowie klas IV – VIII, jest wiele emocji i zabawy, a zwycięzcami są WSZYSCY!

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w proponowane przez Samorząd Uczniowski aktywności, mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym również będziemy razem dobrze się bawić J

Życzymy Wszystkim bezpiecznych wakacji.

....................................................................................

Podsumowanie pracy świetlicy szkolnej w roku 2018/2019

 Celem świetlicy szkolnej było zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości poprzez rozbudzanie zainteresowań, uzdolnień i umiejętności z uwzględnieniem misji szkolnej.

Do świetlicy szkolnej uczęszczało 75 uczniów. Stworzono 3 grupy świetlicowe, każda po 25 uczniów. Zajęcia na świetlicy odbywały się w godzinach od 7:00 do 17:00. Uczniowie brali udział:

w zajęciach wychowawczo – dydaktycznych:

- plastycznych

- rozwijających zdolności intelektualne

- muzyczno – ruchowych

- sportowo – rekreacyjnych

w grach i zabawach:

- grach dydaktycznych

- zabawach tematycznych

- zabawach muzyczno – ruchowych

Świetlica szkolna prowadziła Ogólnopolską Akcję „Cała Polska czyta dzieciom” – popularyzując czytelnictwo wśród uczniów. Przeprowadzono również liczne konkursy świetlicowe:

- Szkolny konkurs czytelniczy „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków”

- szkolny konkurs plastyczny „Krajobrazy polskiej jesieni”

- Szkolny konkurs plastyczny „Lalka teatralna”

- XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Zajęcia świetlicowe były różnorodne, interesujące a ich priorytetem było bezpieczeństwo dzieci.
....................................................................................

"Szkolne Spotkania z Melpomeną"

Dnia 11 Czerwca 2019 roku uczniowie z naszej grupy teatralnej „BIAŁO-CZARNI” wzięli udział w  kolejnej już edycji przeglądu pod hasłem „ Szkolne Spotkania z Melpomeną”. Zaprezentowali spektakl pt. „ Czerwone Kapturki” o tematyce wielonarodowościowej, tocząc spór o to, który z nich jest prawdziwy.

Udało nam się zdobyć zaszczytne 3 miejsce oraz nagrody indywidualne dla dwójki młodych aktorów. Nastrój przedstawienia dopełniła gra na flecie w wykonaniu naszej uczennicy. Młodzi aktorzy wykazali się profesjonalizmem, prezentując swoje umiejętności artystyczno-teatralne.


 ....................................................................................

DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR

Samorząd Szkolny ogłosił 5 czerwca dniem szalonych fryzur… Każdy, kto tego dnia przyszedł do szkoły śmiesznie uczesany, nie był pytany! Po raz kolejny uczniowie zaskoczyli nas swoją pomysłowością i oryginalnymi pomysłami na szalone fryzury! Jury miało duży problem z wyłonieniem najbardziej wymyślnego uczesania. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w zabawie.

....................................................................................

Cała Polska Czyta Dzieciom

W ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w dniach od 6 do 31 maja trwała zbiórka książek do Filii Domu Dziecka. Zebrano wiele ciekawych książek. Wszystkim darczyńcom dziękujemy.

....................................................................................

Kampania „Rowerowy Maj”

Po raz drugi 190 uczniów naszej szkoły w dniach od 6 do 31 maja 2019 r. brało aktywny udział w kampanii „Rowerowy Maj”.

 Celem akcji było promowanie zdrowego stylu życia poprzez codzienne dojazdy do szkoły na rowerze, hulajnodze, wrotkach lub rolkach.

Nasza szkoła po raz kolejny stanęła na podium - zdobyliśmy II miejsce. Oficjalne wręczenie pucharu i dyplomów dla uczniów odbyło się 1 czerwca 2019 r. w Parku Dolna podczas obchodów „Dnia Dziecka”.

Akcja spotkała się z dużym zaangażowaniem naszych uczniów i nauczycieli, którzy często mimo niesprzyjającej aury aktywnie w niej uczestniczyli i tryskali dobrym humorem.

Wspaniały wyczyn naszych uczniów – gratulujemy i dziękujemy.

 

....................................................................................

Survival na Jurze

Na ostatnią wycieczkę w szkole podstawowej uczniowie klas 8 wybrali się do Mirowa i Bobolic, by tam pod okiem instruktora opanować podstawy sztuki przetrwania w trudnych warunkach. Imprezę prowadził były wojskowy, wiec wszystko zaczęło się od zgłębiania tajników musztry. Następnie uczniowie uczyli się rozpoznawać rośliny jadalne, określać kierunki geograficzne bez użycia specjalnych przyrządów, rozpalać ogień, rozbijać obozowisko w trudnych warunkach panujących w lesie oraz transportować chorego. Cała wyprawa zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek. Piękna pogoda, zapierające dech widoki oraz dobre humory uczestników, pozwalają nam zaliczyć wyjazd do bardzo udanych!


....................................................................................

Celuj empatią w mowę nienawiści.
Razem przeciwko mobbingowi!

    23 maja 2019 roku w naszej szkole gościliśmy psychologa z pracowni szkoleniowej Krokus
w Krakowie. Pani psycholog przeprowadziła z uczniami klas czwartych, piątych i szóstych zajęcia profilaktyczne dotyczące przemocy fizycznej i psychicznej. Uczniowie uczyli się jak skutecznie reagować w trudnej dla siebie roli ofiary mobbingu i nienawiści.  Podczas zajęć uczniowie wypracowali metody, które zmniejszą prawdopodobieństwo stania się ofiarą przemocy.  Uczniowie dowiedzieli się także  gdzie mogą zwrócić się o pomoc w trudnej sytuacji. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach.

....................................................................................

Dzień Dawcy Szpiku

22 maja w naszej szkole odbył się Dzień Dawcy Szpiku pod patronatem fundacji DKMS. Akcja rejestracyjna skierowana była do nauczycieli oraz rodziców. Nasi wolontariusze zarejestrowali w bazie fundacji potencjalnych dawców szpiku, a ludzie dobrej woli zasili konto fundacji wsparciem finansowym.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zainteresowanym udziałem w akcji, darczyńcom oraz wolontariuszom za chęć niesienia pomocy i zaangażowanie.

....................................................................................

Warsztaty rękodzieła

W środę 5 maja br. Uczniowie z grupy socjoterapeutycznej uczestniczyli w warsztatach rękodzieła w Osikowej Dolinie. Edukacja przez kontakt z naturą pobudza zmysły – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

....................................................................................

 

LALKA TEATRALNA

W ramach Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w świetlicy szkolnej odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Plastycznego „Lalka teatralna”.

 

Laureatami zostali:

I miejsce – Iga S. klasa Ib

II miejsce – Martyna B. klasa Ib

III miejsce – Dominika P. klasa Ib

 

Wyróżnienia otrzymali:

Nikola K. klasa IIa

Amelia T. klasa Ib

Nicola S. klasa Ia

Adrian W. przedszkole, grupa starszaki


....................................................................................

Najmłodsi mistrzowie ortografii

We wtorek 2 kwietnia br. uczniowie klas młodszych mieli okazję sprawdzić w praktyce swoją znajomość zasad polskiej pisowni uczestnicząc w szkolnym konkursie ortograficznym zorganizowanym dla klas II - III.

Do konkursu przystąpiło 13 uczniów. Celem konkursu było promowanie umiejętności stosowania zasad ortograficznych, doskonalenie poprawności pisania oraz rozwijanie zainteresowań polską pisownią. Uczniowie pisali dyktando tematycznie związane z porami roku i ich osobliwościami.

Laureaci konkursu to:

Wojciech W. z kl. III a - I miejsce

Wiktor O. z kl. II b - II miejsce

Aleksandra Z. z k. II b - III miejsce

Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom wręczono podziękowania za udział w konkursie, a laureatom - dyplomy i pamiątkowe upominki.


....................................................................................

Dyrektor szkoły informuje, że od dnia 29 kwietnia (poniedziałek) zajęcia dydaktyczne odbywają się zgodnie z planem.

....................................................................................

XXII Przegląd Małych Form Scenicznych

W dniu 27 marca 2019r uczniowie z klasy 2b oraz 3a wzięli udział w XXII Przeglądzie Małych Form Scenicznych. Zaprezentowali inscenizację pt: „Diabeł Boruta na Będzińskim zamku” na podstawie opowiadania Władysława Śliwonia  pt: „Diabeł Boruta i piękna starościanka” .

Młodzi aktorzy wcielający się w legendarne postaci zajęli 3 miejsce w tymże przeglądzie. Szczególną uwagę zwrócono na oryginalne papierowe peruki, dzięki którym widzowie mogli poczuć magię owych czasów. Całość dopełniła dworska muzyka, do której artyści w jednej ze scen tańczyli menueta. Klimat legendarnych wydarzeń będzińskiego zamku zawitał do SP 11

Uczniowie swój talent aktorski zaprezentują na deskach Teatru Dzieci Zagłębia w dniu 16 kwietnia.

Serdecznie gratulujemy!....................................................................................

Wizyta w byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau

18 marca 2019 roku uczniowie klas ósmych pojechali na wizytę edukacyjną do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu.

Zwiedzanie wraz z przewodnikiem podzielone było na dwie tury. W części pierwszej uczniowie na terenie byłego obozu Auschwitz I zwiedzanie rozpoczęli od przejścia pod bramą „Arbeit macht frei”. Tam poznali historię obozu. Następnie udali się na plac apelowy, później obejrzeli Blok 6 poświęcony tematyce rejestracji i egzystencji więźniów. Po przejściu przez Blok 11 na dziedzińcu przy ścianie śmierci uczniowie zapalili znicz upamiętniając w ten sposób wszystkich pomordowanych. Następnie przeszli do Bloku 27, gdzie wystawa była poświęcona tematyce Szoa. Tam w wielkiej księdze szukali pomordowanych Żydów z Będzina. Ostatnim punktem w Auschwitz I był Blok 5 poświęcony mieniu ofiar. Po krótkiej przerwie wszyscy uczestnicy przejechali na teren obozu Auschwitz-Birkenau II, gdzie zobaczyli rampę wyładowczą, ruiny krematoriów oraz baraki. Uczestnicy zapalili znicz pod pomnikiem upamiętniającym wszystkich pomordowanych z obozie zagłady.


....................................................................................

Program Profilaktyki Czerniaka

Organizatorem akcji jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

 

 

 

 

 

 

....................................................................................

Pierwsza pomoc

Dnia 6 marca 2019r. w Szkole Podstawowej nr 11 odbyły się zajęcia edukacyjne „Pierwsza pomoc przedmedyczna dla poszkodowanych” z udziałem dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 i Przedszkola Miejskiego nr 13. Zajęciom przyglądali się zaproszeni goście: Wiceprezydent Miasta Będzina, Przedstawiciel Wydziału Oświaty oraz Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 5. Zajęcia odbyły się w trzech grupach:

  • grupa 1 - pod kierunkiem ratownika medycznego uczyła się, jak należy postępować w sytuacjach  zagrażających życiu. Dzieci wykonywały praktyczne ćwiczenia: masaż serca, układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej;
  • grupa 2 - podczas zabaw edukacyjnych z użyciem pomocy multimedialnych: tablicy interaktywnej oraz „Skrzyni skarbów” poznały zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw nad wodą i na placu zabaw;
  • grupa - 3 uczestniczyła w zabawach ruchowo – muzycznych, dzięki którym mogły sprawdzić kondycję fizyczną.

Każde dziecko miało okazję uczestniczyć we wszystkich rodzajach zajęć. Podsumowaniem spotkania  było wręczenie emblematów na lodówkę z numerami alarmowymi.

......................................................................................

„RÓŻNE BALE W KARNAWALE”

Tegoroczny bal w SP nr 11 odbył się pod hasłem „PODWODNY ŚWIAT”. Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej  licznie pojawili się straszliwi piraci, przepiękne syreny oraz różne wodne stworzenia. Uczniowie klas I-III i dzieci  z oddziału przedszkolnego bawili się przy dźwiękach znanych przebojów muzycznych. Bal urozmaicany był  konkursami  organizowanymi przez prowadzącego wodzireja. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Zapraszamy na kolejny bal za rok!....................................................................................

Drugi Wieczór Filmowy

08. lutego, w piątkowy wieczór tuż przed feriami, dla uczniów klas VI - VIII Samorząd Uczniowski zorganizował Drugi Wieczór Filmowy. O godzinie 18:00 z kocami, śpiworami, przytulankami, jedzeniem i dobrym nastrojem, spotkaliśmy się w szkole. W ciągu pięciu godzin obejrzeliśmy dwa filmy: jeden, fantasy – opowieść o świecie czarodziejów przed Harrym Potterem, a drugi film animowany. W przerwie, pomiędzy filmami napełniliśmy nasze żołądki pyszną pizzą. O godzinie 23:00 opuszczaliśmy szkołę z niechęcią… już planując kolejne filmowe spotkanie. Uczniowie SP11 znów pokazali, że dobra zabawa i mile wspólnie spędzany czas to rzeczy, na których im bardzo zależy!


....................................................................................

Pierwsza pomoc


....................................................................................

Sprawozdanie z Dnia Antysmogowego w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie

       W dniu 6 lutego na 2 i 3 godzinie lekcyjnej uczniowie od pierwszej do ósmej klasy poznawali zagadnienia związane z zanieczyszczeniem powietrza. Wprowadzeniem do tematu zajęć były filmy edukacyjne: Zakręć SMOG oraz dla młodszych uczniów bajka edukacyjna. Pogadanki i prelekcji wśród uczniów  pomogły zgłębić  wiedzę o smogu i podjąć działania.

    Klasy 1-3 ozdabiały „Kolorowe maski antysmogowe”, w klasach  4 i 5 efektem działań są zespołowo wykonane plakaty, w klasach 6 i 7 po prelekcji uczniowie uzupełniali karty pracy, najstarsze klasy pracowały  nad przygotowaniem prezentacji” Smog i jego konsekwencje”.  Wykonane prace zostaną wyeksponowane na korytarzu szkolnym , aby zachęcały uczniów i rodziców do podejmowania działań  walki ze smogiem. Na stronie szkoły zostanie umieszczona najciekawsza prezentacja.
....................................................................................

Zbiórka dla Burka

    Wszystkim, którzy  włączyli się w akcję zorganizowaną przez Samorząd Uczniowski „Zbiórka dla Burka” serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Przyniesione przez Was rzeczy: koce i karmy zostały dostarczone do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu. Cieszymy się, że uczniowie SP 11 zawsze chętnie uczestniczą w naszych działaniach.J

....................................................................................

X edycja Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną

    28 stycznia 2019r. na scenie Teatru Pałacu Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach odbyła się X edycja Wojewódzkiego Konkursu na Małą Formę Teatralną o charakterze profilaktycznym „PROFORMA”. W konkursie wzięło udział 160 uczniów z 20 szkół podstawowych z województwa śląskiego, a wśród nich nasz szkolny zespół teatralny Biało – Czarni. Uczniowie SP 11 zagralili scenkę o tematyce profilaktycznej pt.: „Pokój”. Występ na profesjonalnej scenie teatralnej był nie lada wyzwaniem, jednak nasi aktorzy pokonali tremę i godnie reprezentowali szkołę na konkursie. Gratulujemy!!!


....................................................................................

Żywa lekcja przyrody

    28 stycznia uczniowie od trzeciej do ósmej klasy uczestniczyli w zajęciach z żywymi gadami. Lekcja została przeprowadzona przez pracownika Agencji Edukacyjnej Klaps Art z Krakowa. Bezpośrednie spotkanie z wężami pozwoliło poznać  tajemnice tych gadów. Okazało się, że skóra węża jest sucha i bardzo delikatna, oczy nie mają powieki. Bodźce słuchowe odbierają przez delikatną skórę, ponieważ pozbawione są uszu. Te i jeszcze wiele innych ciekawostek z życia węży poznali nasi uczniowie. Każdy prezentowany gatunek węża wzbudzał zachwyt i duże zainteresowanie.

 

....................................................................................

UNICEF DLA KAŻDEGO DZIECKA

 „Tak niewiele trzeba zrobić, by uratować komuś życie”

 

Wojna w Sudanie Południowym trwa od ponad 5 lat. Sytuacja w kraju zmusiła ponad 4,38 mln ludzi do opuszczenia swoich domów.  Aż 60% mieszkańców kraju nie wie, czy i kiedy zje następny posiłek z powodu braku dostępu do żywności. Ćwierć miliona dzieci zagrożonych jest śmiercią głodową. Brak dostępu do czystej wody zagraża zdrowiu i życiu dzieci.

Jest XXI wiek, mimo to, niedaleko nas, 6-miesięczny Lemi umiera z głodu. Jego stan jest poważny, jest zbyt słaby nawet by otworzyć oczy. Cierpi z powodu zapalenia żołądka, co sprawia mu ogromny ból. Zebrane pieniądze są przekazywane na zakup terapeutycznej żywności z orzeszków ziemnych, którą UNICEF stosuje od wielu lat w leczeniu niedożywienia. Zaledwie albo trzy saszetki dziennie wystarczą, aby niedożywione dziecko przybrał na wadze 1 kg na tydzień. Jedna saszetka terapeutycznej żywności kosztuje jedyne 1,47. Za kwotę około 5 złotych dziennie możemy przyczynić się do uratowania ludzkiego małego życia.

Celem akcji „Uratuj dziecko w Sudanie Południowym” jest zebranie środków na ratunek i leczenie niedożywionych dzieci. Dzięki wsparciu Darczyńców, czyli dzięki nam, ambasadorzy Unicef planują sfinansować:

-                Pomoc dla dzieci znajdujących się w ośrodkach zdrowia położonych na szczególnie zagrożonych obszarach oraz w miejscach, gdzie do tej pory dzieci skrajnie niedożywione nie miały dostępu do odpowiedniej terapii.

-                Wyposażenie ośrodków zdrowia w leki i sprzęt, w celu zapewnienia pełnej możliwości leczenia dzieci cierpiących z powodu niedożywienia.

-                Dostarczenie gotowej do spożycia żywności terapeutycznej (pasta, mleko terapeutyczne i herbatniki wysokoenergetyczne), która ratuje życie najbardziej niedożywionych dzieci.

-                Szkolenia personelu w zakresie rozpoznawania i leczenia niedożywienia wśród dzieci.

-                Edukację w zakresie dobrych praktyk żywieniowych i zdrowotnych wśród lokalnych społeczności.

Po raz kolejny w naszej szkole zorganizowaliśmy charytatywną akcję Unicef „Wszystkie kolory Świata”. Przez około 2 miesiące uczniowie wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami przygotowywali laleczki UNICEF. Każda klasa miała przypisany kontynent, z której miała pochodzić laleczka.

Klasa I – Afryka;

Klasa II – Australia;

Klasa III – Afryka

Klasa IV – Ameryka Południowa;

Klasa V – Ameryka Północna;

Klasa VI – Europa;

Klasa VII – Azja;

Klasa VIII – Antarktyda.

W sumie zostało uszytych lalek – 32. Wszystkie cieszyły się dużym powodzeniem i zostały sprzedane. Łącznie zebraliśmy 590,50 zł ze sprzedaży lalek.

W imieniu Dyrekcji szkoły oraz całego Grona Pedagogicznego pragniemy złożyć serdecznie podziękowania za tak liczne zaangażowanie się w akcję. Jesteśmy pełni podziwu za trud, kreatywność, czas i serce włożone w uszycie tak pięknych lalek.

Poniżej w tabeli znajduje się zestawienie przygotowanych lalek. Niestety, przy trzech laleczkach nie było paszportu (danych laleczki), w związku z tym nie zostaną one umieszczone w tabeli.

Koordynatorzy akcji

Dagmara Cyplińska - Góral
i Agnieszka Dyszy

  

Imię lalki

Miejsce pochodzenia

Imię twórcy laleczki

MAKSIMA

Brak danych

Maciej

LILI

Floryda

Lilianka

LUNA

Afryka

Nikola

BAMBINA

Afryka

Amelia

NUUK

Grenlandia

Aleksandra

LILI

Chiny

Zuzanna

ZAFIRA

Australia

Julia

EMMA

Ameryka Północna

Maja

LILIANA

Japonia

Oliwia

LORI

Ameryka Północna

Marek

POCAHONTAS

Amerka Północna

Joanna

KATE

Antarktyda

Wiktoria

LUIGI

Italia

Filip

ELENA

Meksyk

Hanna

JULIA

New York

Franciszek

NELA

Ameryka Północna

Amelia

LIZI

Ameryka Północna

Julia

BURNUM – Wielki Wojownik

Australia

Oliwia

ZUZIA

Brak danych

Małgosia

GRAŻYNA

Kolumbia

Kacper

TESS

Amsterdam

Kacper

ANITA

Meksyk

Jakub

AREK

Brak danych

Natalia

NIGEL

Ameryka Południowa

Adam

CONSUELA

Wenezuela

Jakub

HALINA

Afryka

Karol

KONOR

Teksas

Dominik

JULIA

Polska

Julia

LIONEL MESSI

Argentyna

Aleksandra

 

 

......................................................................................

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sztab #154!

11 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbyła się impreza zamknięta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas trwania imprezy uruchomiona była kawiarenka Jurka Owsiaka w której można było kupić wypieki rodziców naszych uczniów, a także kawę i herbatę. Nauczyciele przygotowali też swoje ulubione potrawy, które były sprzedawane na stoisku Smaki jedenastki. Dzieci kupowały także podarowane przez członków społeczności szkolnej fanty, były to min. gry planszowe, książki, filiżanki, perfumy, kask rowerowy, gogle 3D, domki dla chomików, a ponadto wiele różnych maskotek. Podczas imprezy można było zakupić także fanty otrzymały od Jurka Owsiaka takie jak: plecaki, kominy, budzik itp. Za wszystkie podarowane na loterie i do kawiarenki rzeczy bardzo dziękujemy!

Część artystyczna imprezy to występy uczniów klas 1-5 oraz grup przedszkolnych. Dzięki hojności naszych gości przekazaliśmy na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
kwotę 2 470, 00 złotych.

10 stycznia 2018 roku w Przedszkolu Miejskim nr 13 w Będzinie, które wspólnie z nami tworzy będziński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, również grała Orkiestra. Nasze koleżanki z przedszkola w 2019r. zasiliły 154 sztab Orkiestry kwotą  
2 600,00 złotych.

Łącznie ze sztabu nr #154 na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wpłynęło
5 070,00
złotych.

Dziękujemy Państwu serdecznie, że zechcieliście poświecić dla nas swój cenny czas i uczestniczyć z nami w imprezie zamkniętej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy za każdy ofiarowany dla Orkiestry grosz !

POMOGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE!!!

......................................................................................

Nasza szkoła wzięła udział w akcji

 

Działania podjęte w ramach akcji:

 Udział uczniów i nauczycieli w akcji

„Szlachetna Paczka”

Integracja na sportowo

„Mikołajkowy turniej piłki nożnej ”

Świąteczne życzenia i odwiedziny samotnego emerytowanego nauczyciela.

Spotkanie dla osób emerytowanych

„Życzenia i wspólne kolędowanie”

Zbiórka karmy i rzeczy dla zwierząt ze schroniska

Świąteczne Kartki Dobroczynne

 sprzedaż kartek świątecznych na rzecz podopiecznych

Stowarzyszenia SURSUM CORDE

Wykonanie bombek dla dzieci, które są pod opieką FUNDACJI PRO – SALUTE

Oraz kartek z życzeniami świątecznymi dla podopiecznych Hospicjum Sosnowieckiego Św. Tomasza Apostoła

......................................................................................

Anioły i Aniołki

Kolejna edycja szkolnego konkursu plastycznego „ANIOŁY i ANIOŁKI” już za nami. Od lat konkurs cieszy się dużą popularnością i tym razem uczniowie naszej szkoły nie zawiedli. Do konkursu zgłoszono wiele prac i jury miało trudne zadanie. Po długich obradach wyłoniono zwycięzców- autorów najciekawszych prac  w dwóch grupach wiekowych:

KLASY  0-III

I-miejsce Oliwia P.  z klasy II b

II- miejsce Miłosz G. z grupy „0”

III- miejsce Paweł P. z klasy  I b

KLASY starsze

I –miejsce Bartłomiej S. z klasy IV c

II- miejsce Szymon J. z klasy Vc

III- miejsce Jakub G.  z klasy V c

Wyróżnienia za pomysłowość wykonania otrzymują Oliwia G. z grupy „0”, Dominika P. z klasy Ib oraz Akan K. z klasy Vc

Wszystkim serdecznie dziękujemy  za udział  w naszym  konkursie. Zwycięzcom gratulujemy.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.

 

......................................................................................

SZLACHETNA PACZKA

 

      W sobotę 8 grudnia nauczyciele z naszej szkoły wraz z przedstawicielkami Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili magazyn Szlachetnej Paczki w celu przekazania przez społeczność szkolną prezentów dla potrzebującej osoby. Nasza Paczka wypełniła aż 4 samochody! Na miejscu spotkał się z nami wolontariusz p. Paweł który opiekował się wybraną przez nas osobą.

      Pani Danuta, która została przez nas obdarowana była jednocześnie bardzo wzruszona i zaskoczona ilością otrzymanych paczek. Jej niewielki pokój zastawiony był prezentami.

      Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Paczki serdecznie dziękujemy!

Pamiętajmy, że dobro raz dane wraca podwójnie!......................................................................................

Święta Bożego Narodzenia to czas,
kiedy zwykłe słowa nabierają wyjątkowego sensu,
czas wzruszenia, serdeczności,
dobroczynności i przebaczenia.
To czas, kiedy przekazujemy bliskim i przyjaciołom najlepsze życzenia i czekamy na dobre słowo skierowane do nas…

Niech tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą najpiękniejszymi z dotychczas przeżytych, niech wniosą w życie spokój, poczucie bezpieczeństwa i pozwolą z ufnością spojrzeć w przyszłość.

Niech blask lampek choinkowych, kolędy i spędzony z najbliższymi wieczór wigilijny dadzą siłę, radość i wzajemne zrozumienie na cały 2019rok.

 

Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie

Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie

......................................................................................

Świąteczne spotkanie przy choince

Dnia 18. Grudnia na świetlicy szkolnej odbyło się: „Świąteczne bajanie przy choince” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie wysłuchali „Opowieści o świętym Mikołaju” napisanej przez D. Skwarek. Następnie słuchając i śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy tworzyliśmy wspólnie ozdoby i stroiki świąteczne.

......................................................................................

"Szósty grudnia"

„6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.”

6. grudnia z inicjatywy Samorządu Szkolnego Święty Mikołaj odwiedził uczniów „Jedenastki”. Spotkał się z dzieciakami uczącymi się w naszej szkole i rozdawał im cukierki,  jego pomocnikami były uczennice klasy ósmej. Radości było wiele. Wszystkie dzieci dziękowały Mikołajowi za miłą niespodziankę :)
......................................................................................

Konkurs "Krajobrazy polskiej jesieni"

Od dnia 29.10.18.do dnia 28.11.2018r. trwał zorganizowany w świetlicy szkolnej szkolny konkurs  plastyczny „Krajobrazy polskiej jesieni”. Prace były wykonane na formacie A4 dowolna techniką plastyczną.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 28.11.2018 r. Wyłoniono trzech laureatów. Pierwsze miejsce zajęła uczennica kl. 2b Ada, drugie miejsce zajął Paweł - uczeń kl. 1b, a trzecie miejsce zajął Kacper uczeń kl. 4b. Zwycięzców nagrodzono upominkami oraz dyplomami.


......................................................................................

Andrzejki na świetlicy

Dnia 29.11.2018 w naszej szkole  na świetlicy szkolnej  odbyła się zabawa andrzejkowa. Prowadzące nauczycielki zorganizowały wiele zabaw. Świetlica zamieniła się w salę wróżb. Uczestnicy rzucali monetą do miski napełnionej wodą i obserwowali czy trafili lub nie (czy życzenie się spełni). Uczniowie przekuwali serduszka szpilką, dowiadując się jakie będzie nosił imię ich wybranek. Dzieci chętnie ustawiały buty, losowały karteczki z nazwami przyszłych zawodów oraz chętnie tańczyły na gazecie i z balonami.

......................................................................................

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

 

z wielką radością informujemy, że podczas charytatywnego kiermaszu ciast i ciasteczek, który odbył się w naszej szkole dnia 28 listopada 2018r. zebraliśmy 525.

Kwota ta została przekazana na konto w Fundacji "Nieinni " i tym samym zasiliła budżet na zakup aparatów słuchowych dla Natalii Różyckiej.

 

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w akcję! J

 

Dagmara Cyplińska-Góral

Anita Dziarmaga-Kwiecień

......................................................................................

Koncert Zespołu „Śląsk”

       14 listopada wybrani uczniowie m.in. z koła historycznego wraz z dwójką nauczycieli reprezentowali naszą szkołę na koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncert ten odbył się z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę realizowaną przez Kuratorium Oświaty w Katowicach pod hasłem Polska to jest wielka rzecz! (St. Wyspiański) Udział w koncercie był wyróżnieniem dla blisko 1000 uczniów z województwa śląskiego, którzy w aktywny sposób włączyli się w obchody rocznicy przez liczne działania historyczno-patriotyczne.


......................................................................................

Szkolna uroczystość 100. rocznicy odzyskania niepodległości

    Uroczystą akademią, która miała miejsce 9 listopada, uwieńczyliśmy w naszej szkole obchody tygodnia patriotycznego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie w sposób przejrzysty ukazali nam drogę, jaką musieli pokonać nasi rodacy, aby w 1918 r. cieszyć się z wolności i niepodległości. Występ uświetnił szkolny chór, który wykonał pieśń „Legiony” oraz grupa taneczna, która zaprezentowała mazura. Całość zakończyliśmy uroczystym odśpiewaniem hymnu o godzinie 11:11 w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.

......................................................................................

Wszystke kolory świata

Miło nam poinformować, że nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w kampanii „Wszystkie kolory świata”. W związku z tym ogłaszamy szkolny konkurs na najładniejszą laleczkę w ramach projektu Unicef – Wszystkie kolory świata”.

Każda klasa ma przypisany kontynent, z którego będzie pochodzić laleczka:

•          klasa I- Afryka;

•          klasa II- Australia;

•          klasa III- Afryka;

•          klasa IV- Ameryka Południowa;

•          klasa V- Ameryka Północna;

•          klasa VI- Europa;

•          klasa VII- Azja;

•          klasa VIII- Antarktyda.

 

Szczegółowe wytyczne dotyczące wymogów przygotowywania charytatywnej laleczki znajdują się na plakatach promocyjnych w naszej szkole oraz na stronie www.unicef.pl.

Zaprojektowane laleczki należy złożyć osobiście w naszej szkole do dnia 04.01.2019r. koordynatorom akcji – pani Dagmarze Cyplińskiej-Góral lub p. Agnieszce Dyszy (sala nr 6).

Wszystkie laleczki będą wystawione na sprzedaż w naszej szkole z okazji 27 edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dnia 11 stycznia 2019r.

Zachęcamy Szanownych Państwa do włączenia się w akcję pomocową UNICEF poprzez uszycie laleczki.

......................................................................................

Dla Natalii

Szanowni Państwo,

informujemy, że dnia 28 listopada 2018r. odbędzie się w naszej szkole charytatywny kiermasz ciast i ciasteczek przygotowanych przez nasze Grono Pedagogiczne.

Zebrane pieniądze zostaną wpłacone na konto Fundacji NIEINNI dla Natalii Różyckiej, dziewczynki urodzonej z Zespołem Frasera oraz wieloma wadami, które temu zespołowi towarzyszą.

Obecnie Natalia potrzebuje specjalistycznych aparatów słuchowych, które ułatwią jej poznanie otaczającego świata, którego nie widzi.

W tym miejscu pragniemy zaprosić Państwa na Świąteczny Kiermasz, który odbędzie się dnia 02 grudnia 2018r. przy Parafii NMP w Będzinie.

 

Koordynatorzy akcji

Dagmara Cyplińska-Góral & Anita Dziarmaga Kwiecień

......................................................................................

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w tym roku obchodziliśmy z lekkim opóźnieniem, bo 14-stego listopada. Tego dnia uczniowie klas młodszych przyszli do szkoły przebrani za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Samorząd Uczniowski przygotował dla dzieci przytulny kącik, w którym centralne miejsce zajął diaskop Ania. Był to bardzo popularny w latach 70. i 80. rzutnik, dzięki któremu dzieci mogły oglądać bajki ukryte na specjalnych kliszach. Kolorowe obrazy wyświetlano na ścianie, oczywiście bez dźwięku, treść bajki czytała osoba dorosła. Nasi najmłodsi koledzy, mogli poczuć się tak, jak kiedyś ich rodzice, a może nawet dziadkowie, z zaciekawieniem i z uwagą oglądali wyświetlane obrazy oraz słuchali bajki, które czytała pani logopeda. Wszystkim bardzo podobał się taki sposób oglądania bajek.


......................................................................................

100 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Tegoroczne Święto Niepodległości jest wyjątkowe, 11 listopada obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku  z tym wydarzeniem w dniach 5 – 9 listopada  odbył się w naszej szkole Tydzień Patriotyczny. Wszystkie nasze działania skupiały się wokół ważnego dla Polaków, historycznego wydarzenia.

Do naszej szkoły przybyli na występ pracownicy Filharmonii Śląskiej. W trakcie godzinnego koncertu wysłuchaliśmy pięknie zaśpiewnych i zagranych pieśni patriotycznych.


Zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych uczniów, pt: „Moja Ojczyzna – POLSKA”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Spacerze patriotycznym, w trakcie którego odwiedzali ważne historycznie miejsca w mieście, w którym mieszkają.


W klasach 1 – 3 przeprowadzono zajęcia „Znamy historię naszego miasta”, natomiast uczniowie klas starszych przygotowali prezentacje pt.: „Znamy historię naszego Kraju”.


Ostatniego dnia Tygodnia Patriotycznego wszyscy uczniowie oraz pracownicy przychodzili do szkoły ubrani w strojach galowych. Samorząd szkolny zorganizował kiermasz ciasteczek patriotycznych. Odbyła się uroczysta akademia, a o godzinie 11:11 włączając się w akcje „Rekord dla Niepodległej” wspólnie odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy Hymn Narodowy.

 

......................................................................................

Międzyszkolny Konkurs "Jeden z najlepszych"

            Jak co roku w listopadzie w naszej szkole odbył się konkurs „Jeden z Najlepszych". Formuła imprezy przypomina popularny turniej „Jeden z dziesięciu". Reprezentanci z klas 8 będzińskich szkół rywalizują o tytuł najlepszego z najlepszych. I tym razem ósmoklasiści popisali się doskonałą wiedzą z wielu dziedzin.  W tym roku konkurs odbywał się podczas Tygodnia Patriotycznego związanego z bardzo ważnym dla nas wszystkich wydarzeniem – obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Finaliści mogli wykazać się wiedzą dotyczącą Święta Niepodległości oraz wydarzeń historycznych sprzed 100 lat.  Przerwy między kolejnymi etapami konkursu były wypełnione patriotycznymi pieśniami, które zaprezentowały uczennice Szkolnego Chóru. Tegorocznym zwycięzcą został Piotr ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Będzinie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i życzymy sukcesów w dalszych etapach edukacji.


......................................................................................

Dzień Języka Angielskiego

30 października  w naszej szkole odbył się konkurs z okazji  Dnia Języka Angielskiego. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów z klas siódmych i ósmych. Zadanie uczestników polegało na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę z geografii, historii i kultury krajów anglojęzycznych.  Test sprawdzał również umiejętność reagowania na wypowiedzi oraz wymagał od uczestników  biegłości w czytaniu i przetwarzaniu tekstów w języku angielskim.

W wyniku bardzo zaciętej rywalizacji zwyciężył Patryk W. z klasy VIII b. Drugie miejsce, różnicą zaledwie jednego punktu, zajęła uczennica klasy VII b Katarzyna M., a honorowe III miejsce należy do Dawida M. również z klasy VIII b.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, ale zdecydowanie największą radość sprawiła im sama rywalizacja i możliwość wykazania się zdobytą wiedzą. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie i czas poświęcony na naukę.

Kontynuując dzień języka angielskiego, 31 października Samorząd Szkolny przygotował dla uczniów klas 4 - 6 rebusy, krzyżówki oraz zagadki językowe związane z obchodzonym w krajach anglojęzycznych świętem Halloween. Najwytrwalsi uczniowie, którzy oddali poprawnie rozwiązane zagadki nauczycielom języka obcego otrzymali dodatkowe, pozytywne oceny z przedmiotu. Kto tego dnia przyszedł do szkoły przebrany, nie był pytany. Wszyscy uczestnicy zabawy spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie nagrodziliśmy trzy „najstraszniejsze” przebrania halloween’owe.  Wszystkim dziękujemy za udział w zabawie.


 ......................................................................................

Jak uratować drugiego człowieka!

W naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych, którzy dowiedzieli się od naszych gości jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli okazję ćwiczyć na fantomie resuscytację oraz zobaczyć jak działa defibrylator. Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach.

 

 

......................................................................................

Wizyta w Muzeum Matki Teresy Kierocińskiej w Sosnowcu

27 października uczniowie z klasy 8a oraz uczestnicy koła historycznego odwiedzili Muzeum Matki Teresy Kierocińskiej w Sosnowcu. Zajęcia były poświęcone poznaniu historii życia założycielki Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu oraz jej czynnego zaangażowania w pomoc i ratowanie ludzi w czasie II wojny światowej.

W czasie zajeć uczestnicy poznali historię zgromadzenia oraz zwiedzili wszystkie wystawy poświęcone życiu i działalności sióstr w Sosnowcu. W czasie projekcji filmu „Ona nigdy nie była sama” poznali historię Janiny Kierocińskiej oraz trudne życie sióstr, które żyły w Sosnowcu wśród najuboższych. Ważną częścią zajęć była lekcja muzealna, w trakcie której zaprezentowano sylwetki uratowanych dzieci żydowskich i partyzantów przez Matkę Teresę Kierocińską. W dowód wdzięczności została za to uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród narodów świata przez Instytut Yad Vashem. W czasie wizyty nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez prowadzące muzeum siostry, w trakcie którego uczestnicy układali na czas puzzle.


......................................................................................

Ogólnoszkolny konkurs poezji patriotycznej

W dniu 18. października odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski, poświęcony poezji patriotycznej, w którym wzięli udział uczniowie z  klas IV – VIII.

W atmosferze powagi i zadumy nad Grobem Nieznanego Żołnierza uczestnicy recytowali utwory największych rodzimych, złotoustych poetów, takich jak: Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz,  Cyprian Kamil Norwid, Ignacy Krasicki oraz bliższych XX wieku: Artur Oppman, Władysław Bełza, patron naszej szkoły Władysław Broniewski oraz noblistka Wisława Szymborska.

Myślą przewodnią spotkania były słowa zaczerpnięte z jednego  z wierszy wieszcza narodowego – Juliusza Słowackiego.

Najbardziej wzruszający i ujmujący, w swym lirycznym wykonaniu okazali się uczniowie klas VIII a, VII b i Vb, którzy w drodze głosowania podbili serca rówieśników, zajmując kolejno:

I miejsce – Kl. VIII a – za wiersz Władysława Broniewskiego „Żołnierz polski.”

II miejsce – kl. VII b – za wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja Ojczyzna.”

III miejsce – kl. V b – za wiersz Władysława Bełzy „Z doli niedoli.”

 

Mamy tę cichą i pokorną nadzieję, że nasze starania przybliżyły uczniom naszej szkoły niebywale ważną rolę patriotyzmu w historii naszej ukochanej Ojczyzny – Polski.

 

 

 

 

......................................................................................

Rajd rowerowy

    Z inicjatywy Samorządu Szkolnego 18 października odbył się pierwszy szkolny Rajd Rowerowy. Dwunastu uczniów (wyposażonych w rowery, kaski, karty rowerowe, wodę, przekąski oraz dobry humor) wraz z trojgiem nauczycieli wyruszyło w drogę trasami rowerowymi Będzina oraz Dąbrowy Górniczej.  W trakcie wycieczki odwiedziliśmy Plażę Miejską w Będzinie, Park Zielona w Dąbrowie Górniczej oraz okrążyliśmy dwa jeziora Pogorie III i IV. Tego dnia wytrwale z uśmiechem na ustach pokonaliśmy około 50 km trasy rowerowej, a wszystko dlatego, bo ruch to ZDROWIE!


......................................................................................

XI Pieszy rajd na Górę św. Doroty

10 października nasza szkoła, razem ze Szkołą Podstawowa nr 6 w Będzinie, współorganizowała XI Pieszy Rajd na Górę św. Doroty, który odbył się pod patronatem honorowym Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu. W rajdzie udział wzięło siedem drużyn ze szkół podstawowych z Będzina. Hasłem przewodnim rajdu była historia Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego wpisując się tym samym w szereg imprez organizowanych z okazji 100-lecia niepodległości państwa polskiego.

Tegoroczna trasa rajdu wiodła od pomnika na Placu 3. Maja, przez stanowiska przy kościele św. Trójcy, pałacu Mieroszewskich aż po las grodziecki. Stamtąd drużyny szły czerwonym szlakiem prosto na Górę św. Doroty. Po drodze uczestnicy musieli zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami. Wśród nich drużyny musiały ułożyć prawidłowo stare zdjęcia będzińskie, opowiedzieć historię obrazu Matki Bożej z pierścionkiem na palcu (obraz, którego kopia znajduje się w kościele św. Doroty), rozszyfrować wiadomość, udzielić pierwszej pomocy, wykazać się wiedzą z historii Legionów Polskich oraz godła państwa polskiego. Nie zabrakło zadań zręcznościowych.

Na górze na uczestników czekał ciepły poczęstunek. Na zakończenie wszyscy wysłuchali krótkiego wykładu prof. dr hab. Dariusza Nawrota z Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego o drodze do niepodległości zagłębiaków, ich zaangażowaniu w tworzące się legiony Piłsudskiego oraz jak wyglądało odzyskanie niepodległości w Zagłębiu Dąbrowskim.

Laureatami tegorocznego rajdu zostały następujące drużyny:

I miejsce – SP 11

II miejsce – SP 3

III miejsce – SP6

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za miłą atmosferę i zapraszamy w przyszłym roku.


......................................................................................

Z wizytą w bibliotece

We wtorek 9 października grupa dzieci z naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach w będzińskiej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece.  Dzieci wysłuchały  bajki o Czerwonym Kapturku, a następnie malowały las Czerwonego Kapturka. Każdy las był inny, taki jak nieograniczona wyobraźnia dzieci, która świadczy o tym, że każdy człowiek jest inny, a najważniejszą rzeczą w życiu jest tolerancja.

......................................................................................

Informacja

27 października 2018 roku w sobotę odrabiamy dzień 2 listopada. Obowiązuje plan piątkowy.

......................................................................................

Głosy dla hospicjum 

    W niedzielę 14 października br w teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie odbył się koncert organizowany z okazji Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej. „Głosy dla hospicjum” to cykl koncertów corocznych dedykowanych nieuleczalnie chorym pacjentom na choroby nowotworowe. Już po raz ósmy uczniowie naszej szkoły i opiekunowie szkolnego wolontariatu brali udział w tym przedsięwzięciu. Wramach współpracy szkolnego wolontariatu z Fundacją "ProSalute" w szkole prowadzono sprzedaż cegiełek-biletów na rzecz hospicjum. Gwiazdami wieczoru były zespoły Galway i Future Folk.


......................................................................................

Dzień Edukacji
„Nauczyciel dobrze wie, że nauka to jest super sprawa”

    Dnia 12 października 2018r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie przygotowali uczniowie z oddziałów przedszkolnych. Nasi najmłodsi przedstawiciele, deklamując krótkie przygotowane specjalnie na tą okazję wierszyki, podziękowali za trud i poświęcenie wszystkim dorosłym pracującym w szkole. Aplauz i uśmiech na twarzach publiczności wywołały zaśpiewane przez dzieci piosenki. Samorząd Szkolny specjalnie na tą okazje przygotował bukieciki, które otrzymał każdy pracownik naszej szkoły. Przeprowadzono również konkurs „Kto Cię uczy człowieku?”. Było to głosowanie, w którym spośród wszystkich belfrów pracujących w SP 11uczniowie wybrali: Rybę piłę, Serce na dłoni, Siłę spokoju oraz Spoko zioma.

Wszystkim nauczycielom i pracownikom Naszej Szkoły jeszcze raz życzymy wielu sukcesów zawodowych, spełnienia oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

......................................................................................

Pasowanie na ucznia

W dniu 10 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Uroczystość pasowania uświetnili zaproszeni goście, nauczyciele i rodzice uczniów. Podczas akademii uczniowie klas I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki. Po programie artystycznym Pani Dyrektor uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali m.in. być dobrymi uczniami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Na koniec każdy pierwszoklasista otrzymał róg obfitości, który w imieniu Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego, wręczył Wiceprezydent Rafał Adamczyk. Po akademii nasi „bohaterowie” udali się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz otrzymali dyplomy pamiątkowe.

 

 

 

......................................................................................

Jesienne inspiracje

       Jesień to piękna i kolorowa pora roku. Jej dary wykorzystujemy w sposób praktyczny przede wszystkim w postaci przetworów.  Bogactwo jesiennych darów inspiruje również i uruchamia wyobraźnię do tworzenia ciekawych prac plastycznych.

     Uczniowie klasy  2b realizując blok tematyczny dotyczący warzyw i owoców wykonali pracę plastyczną „Warzywne kukiełki”.  Były to rozmaite, niepowtarzalne postaci. Dzieci świetnie się przy tym bawiły i były bardzo kreatywne. Powstałe kukiełki pięknie uśmiechały się do swoich twórców.


 

......................................................................................

Dzień Przedszkolaka

    To święto ma krótką historię, bo Sejm uchwalił je stosunkowo niedawno – 13 września 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne(!) wychowanie przedszkolne, a także integrować przedszkola z różnych regionów kraju oraz środowiska, osoby, instytucje, które mają wpływ na wizerunek i jakość ich funkcjonowania. Przy okazji dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.Co roku w całej Polsce przedszkolaki świętują swój dzień. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój hymn, który zna większość podopiecznych przedszkoli w Polsce.

    20 września to wspaniały dzień dla każdego wychowanka przedszkola, dlatego też przedszkolaki z grupy „Średniaki“ uroczyście świętowały ten dzień na stadionie OSiRu. Nie zabrakło wspaniałej atmosfery, uśmiechów na twarzy i upominków dla naszych milusińskich.


......................................................................................

Pasowanie na ucznia

W środę 10 października o godzinie 12:00 na sali gimnastycznej odbędzie się uroczystość pasowania na ucznia klas pierwszych. Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów!

 ......................................................................................

Samorząd Uczniowski

Kandydaci do Samorządu Szkolnego przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiając najważniejsze punkty swojego programu wyborczego. W związku z tym opiekunowie Samorządu Szkolnego w bieżącym roku szkolnym postanowili zaprosić do współpracy wszystkich uczniów, którzy wyrazili chęć pracy na rzecz społeczności szkolnej. Przewodniczącą Szkoły została Natalia z klasy VIIIa, a członkami Samorządu: Zosia Va, Sonia Va, Natalia VB, Kcper Vc. Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

 ......................................................................................

Wycieczka do Krasiejowa

28 września uczniowie klas piątych pojechali na zajęcia edukacyjne do JuraParku w Krasiejowie.

Nasz pobyt rozpoczęliśmy od udziału w podróży w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, gdzie wirtualny przewodnik przeprowadził nas przez proces ewolucji człowieka. Dodatkowo mieliśmy okazję przyjrzeć się studentom pracującym w sali preparowania szkieletów oraz obejrzeć wystawę stałą poświęconą wykopaliskom archeologicznym.

Druga część naszego pobytu miała miejsce na terenie JuraParku. Na samym początku poznaliśmy proces powstawania świata w tunelu czasu, a następnie wraz z przewodnikiem przeszliśmy cały teren poznając rodzaje dinozaurów oraz sposób ich odżywania. Figury przedstawiały rzeczywiste rozmiary, co dodatkowo działało na naszą wyobraźnię. Po drodze weszliśmy do pawilonu paleontologicznego, gdzie wyeksponowane są stanowiska archeologiczne wraz ze skamielinami. Następnie przeszliśmy do oceanarium, gdzie zapoznano nas z gadami i płazami żyjącymi w wodzie. Na sam koniec pobytu odwiedziliśmy kino 5D oraz wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych.


 ......................................................................................

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Szkoła nasza przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego promującego czytanie wśród dzieci, którego organizatorem jest Biedronka. Dnia 25 września 2018r. na świetlicy szkolnej odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. Uczniowie z uwagą wysłuchiwali opowiadania pt „Lisek Lucek”. Wszyscy otrzymali książeczki motywujące do czytania, które będą wyklejali podobiznami bohaterów z Gangu Słodziaków. Poznanie nowych bajkowych bohaterów uczciliśmy wspólną zabawą, którą poprowadziły uczennice klasy IVb. 


 ......................................................................................

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Uczniowie klas siódmych  i ósmych naszej szkoły uczestniczyli w dniu 24 września w wykładach z cyklu BIOROBOTYKA  w ramach  Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego, organizowanego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Program wykładów  poszerzał treści podstawy programowej z biologii : Fizjologia człowieka-to roboty muszą wiedzieć. Biolog-naukowiec wyjaśniał współpracę człowieka z robotem Luna EMG -robotem  neurorehabilitacyjnym. Zasady działania układu mięśniowego i nerwowego, w oparciu o które funkcjonuje robotyczny egzoszkielet. Kolejny temat wykładu  to „Geny w pudełku”. Od podstawowych informacji o DNA po nowatorskie urządzenia wykorzystywane w biologii molekularnej i diagnostyce laboratoryjnej – czyli jak wiedza z genetyki może być wykorzystywana w życiu, pracy i diagnozowaniu chorób ludzi, zwierząt i roślin.
Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w wykładach wykazując się wiedzą, którą zadziwiali starszych kolegów. Pewnie atmosfera uczelni sprawiła, że poczuli się jak studenci.


 ......................................................................................

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

W poniedziałek 3 września 2018 roku o godzinie 11 odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019. Na szkolnej Sali gimnastycznej przywitali nas uczniowie klasy V oraz szkolny chór. Uroczystość rozpoczęła się od wzniesienia szkolnego sztandaru oraz odśpiewania Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która powitała wszystkich uczniów, rodziców, pedagogów oraz zaproszonych gości. Podczas uroczystości uczniowie przedstawili wiersze, które pozwoliły nam powspominać wakacje, ale również przypomnieli o czekających nas obowiązkach w nowym roku szkolnym. Po zakończeniu uczniowie udali się ze swoimi wychowawcami do sal.


 ......................................................................................

 

Obiady w stołówce

Od 4 września czynna będzie stołówka. Koszt obiadu wynosi 3,50 zł. Odpłatność za obiady:

Szkoła kl. I-VIII: 21x3,50 =73,50 zł

Oddziały przedszkolne - 22 dni żywieniowe, koszt:

- śniadanie 1,60 zł,
- obiad 3,50 zł,
- podwieczorek 1,40 zł

 Wpłaty można dokonywać wyłącznie na konto szkoły:

ING Bank Śląski 46 1050 1227 1000 0023 0093 3534

Wpłat należy dokonywać do 10-tego dnia każdego miesiąca i bezwzględnie przestrzegać tego terminu.

Uczniowie, którzy chcą skorzystać z obiadu od 4 września proszeni są o zgłoszenie tego u wychowawcy.

Dzieci w oddziałach przedszkolnych będą żywione od 4 września 2017 r.

 

 ......................................................................................

Rozpoczęcie roku szkolnego    

Szanowni rodzice i uczniowie!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września o godz. 11:00.

Obrazek z rodziną stojącą na tle budynku szkoły